V Krkonoších vzniká tradiční sněhová "mapa republiky"

Nejhezčí pohled bude v příštích týdnech

V Krkonoších vzniká tradiční sněhová "mapa republiky"
Zatímco v nižších polohách už pokukujeme po létu, na hřebenech nejvyšších českých hor stále leží sníh. Nejedná se už o souvislou sněhovou pokrývku, jde pouze o ostrůvky v různých proláklinách a na svazích, kde během zimy vznikaly vysoké závěje. Nejznámější takové sněhové pole se nachází na jižním svahu Studniční hory. Podle svého charakteristickému tvaru dostalo název "mapa republiky". 

Jedná se o mírnou prohlubeň, která je během zimy naplno vyplněna sněhem. Sněhu je zde někdy až přes 10 metrů. Nejčastěji koncem května sníh i z těch nejvyšších poloh Krkonoš mizí, ale sněhové pole mapy republiky se v té době ještě drží. Po odtátí okolního sněhu má pole tvar připomínající prvorepublikové Československo včetně Podkarpatské Rusi. Jeho délka je v té nejhezší době zhruba 350 metrů.

O víkendu bylo v poli ještě až 8 metrů sněhu a tvar republiky se teprve rýsoval. Pokud ho chcete vidět v plné kráse, můžete do Krkonoš vyrazit třeba o příštím víkendu. Nebo ještě i na začátku června. Poté na přelomu května a června budou hodně vysoké teploty, takže sníh bude rychle odtávat. Očekává se, že sněhové pole definitivně roztaje někdy v polovině června. V poslední fázi zbydou jen střední Čechy. Byly roky, kdy sníh na tomto místě vydržel až do července. Několikrát to dokonce bylo až do začátku srpna!

Na samotné pole se běžný turiosta nedostane, jedná se o přísně chráněnou lokalitu. Mapa republiky je ale dobře vidět třeba z cesty mezi Pecí pod Sněžkou a Výrovkou. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK