Středomoří trápí extrémní vedra

Zejména Pyrenejský poloostrov hlásí teploty nad 40 °C.

Středomoří trápí extrémní vedra Zdroj fotografie: 123rf

Aktuálně dochází k přesunu horkého vzduchu z oblasti Pyrenejského poloostrova směrem nad centrální Středomoří a Balkán. Horký vzduch sem proudí ze severní Afriky po zadní straně tlakové výše se středem nas severní Afrikou. Nad severní Afrikou se vzduch extrémně prohřál a dále jej otepluje samotné sesedání (subsidence) vzduchu v tlakové výši, kdy dochází k adiabatickému ohřevu. 

Extrémní vedra trápí také samotnou severní Afriku, kde například v Tunisku teploty šplhají až k 49 °C. Na Balkáně takto vysoké teploty očekávány nejsou, u pobřeží Egejského moře se očekávají teploty maximálně okolo 35 °C. Extrémně teplé zde budou však noci, kdy se ojediněle noční minima budou pohybovat až okolo 26 °C. V následujících dnech se horký vzduch dostane také do Rumunska a Bulharska, kde by teploty mohly atakovat 40 °C. Horký vzduch pak dorazí také do Řecka, kde by se teploty mohly dostat i nad 40 °C. 

Pravděpodobně delší dobu setrvá extrémně teplý vzduch v oblasti jižní Itálie. Na Sicílii a v Sardínii se očekávají teploty až o 10 °C vyšší než je normál pro tuto část léta. Další špatnou zprávou je, že v těchto oblastech nejsou očekávány téměř žádné srážky. To znamená, že se zde bude prohlubovat sucho a s ním spojené nebezpečí požárů.

Autor: David Tichopád, meteocentrum.cz