Bouřková sezona už začala

V úterý už v přeháňkách úhrny srážek překročily i 20 mm

Bouřková sezona už začala
V dubnu jsme se příliš teplého počasí nedočkali, a tak jsme ani téměř nezažili bouřky. Byly přitom i roky, kdy se už v dubnu typické letní bouřky vyskytovaly poměrně často. S příchodem května se však už i letošní bouřková sezona probudila. V těchto dnech se poprvé objevuje situace, kdy se během dne vytvářejí přeháňky z tepla. Na jihu Moravy se úterý denní teploty už pomalu blížily k letním 25 °C, i když tato hodnota ještě nikde nepadla. 

A v úterý jsme také poprvé letos v Česku zaznamenali silnější bouřky. Zejména na jihu Čech, kde se v podvečerních hodinách objevila nejsilnější bouřka na Táborsku a v okolí. V Pacově (okres Plehřimov) spadlo 22 mm srážek za jedinou hodinu, celkově pak 29 mm srážek - to už je hodně silná přeháňka. Přes 20 mm srážek naměřili ještě v Temelíně a v Hluboké nad Vltavou. Bouřkové výboje byly velmi četné. Slabší bouřky se vyskytly také na dalších místech v Česku, včetně Moravy.

Také ve středu a ve čtvrtek budou vhodné podmínky pro výskyt bouřek - denní teploty i nad 20 °C, k tomu občas slunce, vysoká vlhkost vzduchu a vhodné zvrstvení atmosféry. Lokálně se tak dočkáme i prudkých přeháněk s úhrny nad 20 mm srážek, ale zatím nepůjde o nebezpečné přívalové deště, jaké jsou spojené s létem. To bývají úhrny třeba i dvojnásobné. Zatím nejsou teploty tak vysoké, aby bouřky dosáhly nebezpečných úrovní. Ale to se může již za týden změnit.. bouřková sezona zkrátka začíná!
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz