Sicílii překvapila série tornád

Souvisí s intenzivní bouřkovou činností

Sicílii překvapila série tornád
Zatímco v minulosti byla tornáda obvykle hlášena jen z amerických států, letošek nabízí nezvykle velké množství tornád i v Evropě. Své o tom mohou vyprávě hlavně lidé z našeho Hodonínska, ale hodně tornád se vyskytlo také třeba v Itálii. Naposledy v posledních dvou dnech na zdejším ostrově Sicílie. Podle zdejších meteorologů bylo za úterý a středu ohlášeno 11 tornád souvisejících s intenzivní bouřkovou činnosti. Kromě tornád se objevilo i silné krupobití.

Škody na majetku jsou velké, i když nejde o až takovou spoušť, jakou jsme viděli na obrázcích z našeho tornáda v červnu. Zasažená oblast je však větší s ohledem na to, že tornád bylo víc. Hlášena byla i první oběť na životě - muž, který vyběhl z domu právě ze strachu z tornáda, ale to ho na ulici nadzvedlo a praštilo s ním o zem tak silně, že zraněním podlehl. Řada dalších lidí skončila v nemocnici. 

Silná bouřková činnost není v této oblasti v listopadu překvapivá - je to právě naopak, právě v této části roku je počasí ve Středomoří nejbouřlivější. Zatímco u nás se objevují bouřky v létě, na jihu Evropy je to hlavně na podzim. Pomáhá tomu kombinace vpádů studeného vzduchu ze severu s tím, že voda je ještě vyhřátá a ohřívá i zdejší vzduch. Právě teplotní rozdíly jsou živnou půdou pro nebezpečné jevy, jako je silný vítr, intenzivní déšť, bouřky, krupobití a v neposlední řadě tedy i tornáda. Jih Evropy právě v tuto dobu zažívá pomyslný vrchol sezóny...
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz