Vydatný déšť zvedl hladiny řek v severních Čechách

Došlo i dosažení povodňových stupňů.

Vydatný déšť zvedl hladiny řek v severních Čechách
Ve vlhkém proudění na okraji výškové tlakové níže se v sobotu dařilo přeháňkám a bouřkám. Na některých místech, především na severu Čech byly srážky vydatné, což se odrazilo na stavech a průtocích vodních toků.

Nejvyšší úhrn za 24 hodin hlásí stanice Lobendava v Šluknovském výběžku, kde napršelo 111 mm srážek (můžete si představit jako 11 cm vysoký vodní sloupec), tedy víc než je v obvyklý červencový průměr na většině území ČR. Téměř 101 mm spadlo v Bedřichově v Jizerských horách a na několika dalších místech na severu Čech spadlo více než 70 mm. Mimo tento region napršelo více než 30 mm jen výjimečně, například v Olešnici na Blanensku.

Reakce vodních toků na takto vydatný déšť na sebe nenechala dlouho čekat. Na 2. stupeň povodňové aktivity se ve večerních hodinách nebo brzy v noci dostala Lužická Nisa v Hrádku n. Nisou a v Liberci (zde byl skoro 3. SPA), Jeřice v Chrastavě nebo Mandava ve Varnsdorfu, "jednička" byla ještě na několika dalších tocích. 

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK