Bouřky jsou tu, kde a kdy přesně udeří?

Objeví se hned v několika vlnách

Bouřky jsou tu, kde a kdy přesně udeří?
Horké počasí je ukončováno tradičními silnými bouřkami a s ohledem na pomalý postup ochlazení potrvají několik dní. Překvapivě hodně se budou koncentrovat spíše až do nočních hodin.

V pondělí večer hrozí silné bouřky zejména na Moravě, odpoledne vznikají zejména v oblasti severně od Brna, postupně se rozšiřují k východu na zbytek Moravy. Bouřky jsou podporovány vysokými teplotami, většinou v Česku nad 30 °C.

V noci na úterý očekáváme vydatné srážky pro změnu v západní polovině Čech. Půjde o pozůstatek bouřek, které se přes den vytvářely v Německu. Do Čech by bouřky měly dorazit až ve druhé polovině noci, déšť nebude tak intenzivní, ale bude silný a může trvat delší dobu.

V úterý večer a v noci na středu se nám objeví další silné bouřky, které přejdou nejspíš větší část republiky od Šumavy až po Ostravu. Čekáme, že hlavní bouřková činnost začne až pozdě večer a bude se vyskytovat během noci. Teploty v úterý budou už nižší než v pondělí.

Ve středu odpoledne a večer očekáváme spíše lokální bouřky, které ale také mohou být silné. Nicméně teploty nevystoupí nad 30 °C, v Čechách je už čekáme jen okolo 25 °C. I díky tomu denní bouřky ve středu nedosáhnout takové síly.

Další intenzivní bouřky hrozí v noci na čtvrtek a také během celého čtvrtečního dne a to až do večera, navíc prakticky na celém území. Tato předpověď ještě bude muset být upřesněna. Nicméně modely naznačují, že čtvrteční bouřky by nakonec mohly být i ty nejsilnější. Ve čtvrtek se totiž nejspíš teplý vzduch na chvíli vzchopí a zase se rozšíří zpátky k západu - čtvrtek by měl být teplejší než středa a to hlavně na Moravě. Dá se říci, že ve čtvrtek dojde ke "srážce" studené a teplé vzduchové hmoty nad naším území, což může vyústit v mimořádně silnou bouřkovou aktivitu a také i lokální povodně! Zvlášť v místech, kde se nějaké bouřky vyskytnou už ve dnech předcházejících...

Od pátku se už na celém území ochladí a riziko bouřek tím pomine.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK