Výrazné ochlazení zasáhne velkou část Evropy

Původem arktický vzduch se dostane daleko na jih evropského kontinentu.

Výrazné ochlazení zasáhne velkou část Evropy

Současným ochlazením přísun studeného vzduchu do Evropy nekončí. Naopak, chystá se vpád, který bude ještě výraznější a přinese zimní projevy do mnoha evropských zemí. 

Příčinou ochlazení bude vhodné nastavení tlakových útvarů nad Evropou a jejím okolím. Mezi tlakovou výší nad Atlantikem a Grónském na jedné straně a tlakovou níží nad Skandinávií a přilehlými moři na druhé straně bude do vnitrozemí kontinentu pronikat mrazivý vzduch z Grónska a jeho okolí. Při svém postupu nad mořem se samozřejmě částečně ohřeje, ale i tak přinese neobvykle nízké teploty a četné sněhové přeháňky. 

Výrazné snížení teplot zaznamená už v pondělí přes den Velká Británie, Benelux a severní Německo. V ČR se studená fronta projeví na severozápadě pravděpodobně v pondělí po poledni (i když zde ani před frontou nebude příliš teplo) a během odpoledne a večera bude rychle postupovat dál k východu. Kromě výrazného ochlazení se za frontou dočkáme i přechodu srážek na sněžení, které se může objevit i v nižších polohách. V dalších dnech nás potom opět čekají přeháňky, převážně sněhové.

V následujích hodinách a dnech se studený vzduch propadne až do Itálie a na Balkán. Sněžit by tak mělo i ve Slovinsku či v Chorvatsku. Výrazné sněžení čeká alpské regiony. Velmi nebezpečné mohou být ranní mrazíky v oblastech, kde už vykvetly ovocné stromy. Teploty pod nulou se očekávají ve Francii, v balkánských zemích a místy i v Itálii. Nevyhneme se jim ani v Česku, jejich sílu budeme v dalších dnech ještě upřesňovat.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;severe-weather.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK