Úterní teploty byly extrémně rozdílné, od 2 °C do 20 °C

Za neobvyklými rozdíly stála teplotní inverze a mlhy.

Úterní teploty byly extrémně rozdílné, od 2 °C do 20 °C

Úterní den byl ve znamená velmi značných teplotních rozdílů napříč Českem. Nejtepleji dnes bylo ve středních nadmořských výškách kolem 500 m v podhůří hor. Zde kromě slunečného počasí pravděpodobně hrál roli i okolní horský terén, za kterým se v důsledku vertikálních pohybů vzduchu dostal k zemi velmi teplý vzduch.

Nejtepleji bylo dnes ve Vyšším Brodě na jihu Čech, kde zaznamenali rovných 20 °C. Do historického únorového rekordu pro celé Česko tak chyběly jen dva stupně. Na řadě dalších jihočeských stanic bylo přes 19 °C, dokonce i v Kašperských Horách ve výšce 728 m n. m. Mezi tyto stanice se vměstnala i Hejnice na severozápadním úpatí Jizerských hor. Kolem 18 °C bylo i na Příbramsku.

Úplně odlišným dojmem působilo úterní počasí v nížinách severně od Prahy a též v části jihovýchodní Moravy. Zde se udržela výrazná teplotní inverze často doprovázená mlhou nebo nízkou oblačností. Teploty v těchto místech byly i odpoledne kolem 2-3 °C. Vrstva chladného a vlhkého vzduchu byla silná jen několik set metrů a nad ní už proudil teplý a sušší vzduch, se kterým jsme se setkávali ve vyšších polohách i u zemského povrchu. To bylo krásně vidět třeba ve středních Čechách, kde v Příbrami bylo o 14 °C tepleji než v 65 km vzdálených Kralupech nad Vltavou!

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK