Divoké západní proudění: bouřky tři dny v řadě

12.2.2020

V silném západním proudění se daří přeháňkám, lokálně zaznamenáváme i bouřkovou aktivitu.

Divoké západní proudění: bouřky tři dny v řadě
Za výraznou studenou frontou, doprovázenou orkánem Sabine, k nám od západu proudí vlhký vzduch, který je relativně málo stabilní, což pomáha rozvoji kupovité oblačnosti.

Od pondělí tak přes Česko postupují v rychlém sledu přeháňky, které jsou většinou sněhové a často jsou doprovázané zesílením větru a rychlým poklesem teploty. Počasí tak připomíná spíš březen než konec první poloviny února.

A nejde jen o přeháňky, už třetí den po sobě zaznamenáváme nad naším územím bleskové vývoje, což je během zimy velmi neobvyklé. Jeden den s bouřkami, obvykle na studené frontě, se občas objeví, ale málokdy zůstanou podmínky bouřkám nakloněné tak dlouho.

Bouřit začalo už v pondělí ráno na západě Čech, odpoledne se lokální výboje objevovaly různě po republice. V úterý blýskalo v noci nad částí Krušných hor, ranní bouřka zasáhla okolí Přerova a ojediněle zahřmělo i jinde. Pozdě večer bylo zaznamenáno několi výbojů na Karlovarsku.

Dnes do třetice prošla bouřka, pravděpodobně doprovázená intenzivním sněžením pod Orlickými horami (budeme rádi za případná svědectví z místa na e-mailu meteorolog@meteocentrum.cz), bleskovou aktivitu generovala i přeháňka v blízkosti Moravské Třebové.

Zítra už se bouřky pravděpodobně neobjeví a i přeháňky budou ubývat. Během odpoledne se ale budou pozvolna od západu nasunovat frontální srážky, které budou mimo hory převážně dešťové.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK