Austrálie se obává dalšího ničivě horkého léta

30.11.2019

Loňské bylo rekordní a letos vypadají klimatické podmínky podobně

Austrálie se obává dalšího ničivě horkého léta
Na rozdíl od nás, Austrálie nyní stojí na prahu léta. A vzhlíží k němu s obavami, protože australský meteorologický ústav vydal varování, že podmínky v atmosféře a oceánském proudění v Indickém oceánu vykazují podobný stav jako před rokem. Minulé léto pak bylo na tomto kontinentu extrémní - teploty zlomily všechny rekordy. Extrémní vedra trvala dlouho a byla doprovázena i suchem, což vedlo k rozsáhlým požárům. 

Minulé léto přineslo problémy s dodávkami elektřiny (zejména se zvýšila spotřeba na klimatizace) a výrazně vzrostl počet hospitalizovaných osob v nemocnicích, a následně i počet zemřelých. Letos by se všechno mohlo opakovat, navíc po nedostatku srážek na jaře (tedy během našeho aktuálního podzimu) je i málo vody, hrozí i místní problémy se zásobováním vodou. Požáry také během jara už propukly ve velkém a jsou realitou. 

Jak bylo naznačeno, předpověď na celé léto je v Austrálii snadnější než třeba u nás, protože se vychází mimo jiné ze stavu mořských proudů v oceánech, které ji obklopují. Masy vody a jejich proudění je poněkud stabilnější jev, a proto se na základě nich dá počasí predikovat na měsíce dopředu. Klíčový je nyní stav proudění v Indickém oceánu. Ten nahrává nejen suchému a horkému létu v Austrálii, ale také naopak vlhkému a chladnému v jižní Africe. Odsud jsou také hlášeny povodně.

Celkové oteplování klimatu si také vybírá svůj díl viny, teploty v Austrálii vzrostly od poloviny 20. století o téměř 1,5 °C. Austrálie patří mezi křehčí oblasti, kterou jsou změnami klimatu postihovány výrazněji než jiné. Nadcházející horké léto tak bude sice zapříčiněno stavem proudění v oceánech, ale k tomu ještě i podpořeno celkovým oteplování klimatu na Zemi.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK