Rekordně blízko od břehů Evropy vznikl hurikán!

28.10.2019

Hurikán Pablo se místem svého vzniku stal raritou

Rekordně blízko od břehů Evropy vznikl hurikán!
V neděli 27. října nastal v Atlantiku historický okamžik. Jen několik set kilometrů od španělských břehů vznikl hurikán. Nikdy v minulosti se tak nestalo tak blízko k Evropě! Současně jde o nejvýchodněji vzniklý atlantský hurikán v dějinách, a zároveň druhý nejsevernější. Hurikán je sice slabý, ale i tak je svou polohou rekordní. Dosavadním rekordmanem byl hurikán Vince, který v roce 2005 vznikl poblíž ostrova Madeira! 

Pablo míží k severu a už zase slábne. Evropské břehy neovlivní žádným zásadním nebezpečím, protože Atlantik je v této části poměrně chladný a tudíž neposkytuje hurikánu dostatek energie k přežití. Meteorologové jako živnou půdu pro jeho vznik považují spíše rozdíly v teplotách vzduchu mezi jednotlivými vrstvami v atmosféře.

Je třeba dodat, že v oblasti, kde se Pablo objevil, už v minulosti několik hurikánů prošlo. Ty ale vznikly mnohem blíže tropické oblasti a v této části Atlantiku už jen ztrácely na síle. Zatímco Pablo se tu dokázal narodit! Svědčí výjimečné místo vzniku hurikánu o dalším důsledku změn v klimatu na Zemi? Zatím by bylo předčasné vyvozovat tento závěr, zatím jde spíše o jednorázovou anomálii. Teprve kdyby se v příštích letech v této oblasti mezi Azorskými ostrovy a Evropou vytvořily další hurikány, tak by to mohlo znamenat více.

Bezprostřední hurikánové nebezpečí ale Evropě zatím nehrozí, na to je Altantik v jejím okolí stále příliš chladný. Ve vzdálenější budoucnosti ovšem vyloučitiúplně nejde...
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK