Krokodýli v ulicích - sever Austrálie trápí stoleté záplavy

4.2.2019

Za 24 hodin spadlo tolik, co u nás za půl roku

Krokodýli v ulicích - sever Austrálie trápí stoleté záplavy
Stát Queensland na severu Austrálie bojuje s největšími záplavami za posledních sto let. Ve městě Townswille napršelo 268 milimetrů srážek za 24 hodin. Pro představu, to odpovídá úhrnu, který spadne v Praze v průměru za více než půl roku! Dané místo je přitom z dlouhodobého pohledu ještě sušší než české klima, a tak se zde jednalo o prakticky běžné roční srážky. Zdejší řeky se v rovianté krajině rozlily tak, že se z oblasti stalo spíše rozsáhlé jezero. Mezi domy se dalo jezdit na kajacích a co je horší, plavali zde krokodýli a jedovatí vodní hadi, kterých je v této tropické oblasti dost. 

Evakuace tisíců obyvatel města tak byla nezbytná a složitá. Je paradoxní, že povodně přichází v době, kdy větší část Austrálie stále bojuje s extrémními vedry a především suchem. Mimořádné povodňové srážky se omezily na severovýchodní část země. Leden byl v Austrálii nejteplejším měsícem v dějinách země vůbec a město Port Augusta zaznamenalo maximální teplotu 49,5 °C -národní rekord. Sucho ve vnitrzemí trvá už několik měsíců.

Austrálie je značně ovlivňovaná klimatickými jevy El Niňo a La Niňa, což má dopad na teploty i srážky v oblasti. Současně je tento světadíl jeden z těch, kde se nejvíce projevuje oteplování klimatu. Poslední projevy extrémního počasí tuto skutečnost opět potvrzují.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK