Třicítky padat budou

18.9.2018

Určitě to pozmění i některé rekordy, spíše ale jen ty pro daný den.

Třicítky padat budou

K evropským břehům postupně doputoval pozůstatek hurikánu Helene, který se vyvinul v Atlantiku jižně od Kapverd a obloukem se dostal až k Britským ostrovům, kde se zapojil do místní cirkulace. Cestou samozřejmě slábnul, protože vody více na severu už neměly dostatečnou teplotu na to, aby jej živily. I tak je ale tlaková níže, která se z něj vyvinula, poměrně hluboká a její projevy jsou výrazné.

K nám kolem ní například v tomto týdnu proudí velmi teplý vzduch od jihu a my se tedy můžeme i po půlce září těšit z letních teplot. Už v pondělí teploty v nížinách většinou stoupaly nad 25 °C a v úterý se dokonce lokálně vyhouply i nad 29 °C. V dalších dnech bude příliv teplého vzduchu ještě sílit a ve čtvrtek, nejpozději v pátek už tropické třicítky určitě padnou. Příliš vysoko přes tuto hranici ale zase teploty nepůjdou. V pátek je obecně očekáváme kolem 26 až 30 °C.

Tropické teploty uprostřed září jsou sice poměrně vzácné, ale třeba jednou za deset let se vyskytnou. Konkrétně na stanici Praha-Libuš byl tropický den nejpozději zaznamenán 21. 9. 2003, kdy zde teplota vystoupila na 31,0 °C. Ještě mimořádněji na této stanici ale bylo 17. 9. 2015, kdy se teplota dostala na úžasných 33,2 °C.

Překonávání teplotních rekordů pro dané dny tedy určitě očekáváme, ale na rekordy pro celý měsíc září se nejspíš příliš četně nesáhne.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK