V Beskydech napršelo lokálně až 200 mm!

19.7.2018

Na několika profilech byl překročen 2. SPA.

V Beskydech napršelo lokálně až 200 mm!

Tlaková níže, která nás ze severovýchodu ovlivňovala, se podle očekávání projevila dosti výrazně. Od úterý do středečního večera se na severovýchodě vyskytoval déšť trvalejšího charakteru, který byl v horských oblastech umocňován ještě i orografií a množství vody spadlé na povrch bylo značné.

Během úterka byl déšť lokalizovaný na Moravu, Slezsko a Pardubický a Královéhradecký kraj. Na Vysočině pršelo jen místy a rozhodně ne silně a obdobně na tom byl i střed Čech. Největší srážkové úhrny byly do středečního dopoledne zaznamenány v okrese Frýdek-Místek, především v oblasti Beskyd. Tam za 24 hodin napršelo i přes 60 mm vodu, v extrému až 87 mm (stanice Horní Lomná).

Ve středu už pásmo srážek zaujímalo spíše východní než severovýchodní polovinu republiky, ale nic to nezměnilo na tom, že nejvyšší srážkové úhrny byly stále na Frýdecko-Místecku a nově také v Jeseníkách. V Beskydech napršelo snad ještě více než v úterý a kupříkladu stanice Horní Lomná zaznamenala za 24 hodin (půlnoc z úterý na středu až půlnoc ze středy na čtvrtek) neuvěřitelných 144 mm!

Takto silné srážky samozřejmě nenechaly v klidu potoky a řeky odvodňující Beskydy. Na 1. stupeň povodňové aktivity (SPA) se dostala zhruba desítka toků, přičemž nejhorší stav je momentálně na Morávce, kde je v profilu Vyšší Lhoty hladina o 25 cm nad hranicí 1. SPA, což už je jen 5 cm k dosažení 2. SPA. A hladina vody zde stále spíše stoupá! Krátkodobě byl 2. SPA překročen na Ondřejnici a na Olši v Českém Těšíně. Zde už ale hladiny postupně klesly.

Ve čtvrtek se už situace uklidnila a trvalejší srážky ustaly. Hladiny dolních částí vodních toků ovšem budou stále stoupat a k překročení SPA může dojít ještě i na dalších profilech. V horních tocích by naopak měla voda pomalu klesat.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK