Sucho se v Česku prohlubuje

5.5.2018

Srážek je stále nedostatek a jejich celkový deficit roste.

Sucho se v Česku prohlubuje

Poslední tři měsíce byly v České republice poměrně chudé na srážky.  Posledním srážkově průměrným měsícem byl leden a únor až duben už byly vyhodnoceny jako podprůměrné (únor s úhrny 33 % normálu dokonce jako silně podprůměrný).

Z uvedeného je tedy samozřejmé, že celkový deficit srážek (rozdíl oproti normálu) od února víceméně soustavně roste. Aktuálně chybí přes 60 mm srážek, což odpovídá 60 litrům na metr čtvereční! Rozložení tohoto deficitu pochopitelně není v celé republice rovnoměrné a zatímco na severozápadě (Ústecký a Karlovarský kraj) bylo vlastně srážek prakticky normální množství, východ (Zlínský kraj a východ Moravskoslezského kraje) zatím zaznamenal méně než 50 % normálního úhrnu srážek.

Celá tato situace s sebou pochopitelně nesu řadu následků. Půda je vyprahlá, koryta vodních toků jsou prázdnější než obvykle a klesají také stavy podzemních vod. Výrazně vyšší je také riziko vzniku požárů a pro Jihomoravský kraj a střed Prahy je na něj v platnosti také výstraha. V přírodě bychom neměli rozdělávat oheň (ani na přenosném vařiči!) a neměla by se vypalovat tráva. Nebezpečné může být rovněž odhazování cigaretových nedopalků na zem.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK