Rýsuje se zatím nejchladnější období této zimy

31.1.2018

Ranní minima mohou při vyjasnění klesat i pod -10 °C.

Rýsuje se zatím nejchladnější období této zimy

Současná zima nám zatím příliš mnoho „zimy“ nepřinesla. Průměrné denní teploty v téměř třech čtvrtinách dní překračovaly bod mrazu a zatím jsme ještě neznamenali den, kdy by byl průměr teplot opravdu hluboko pod nulou (doposud maximálně -3,5 °C).

Naproti tomu jsme již zažili dny, kdy průměrná denní teplota dosahovala nad +5 °C! Nejteplejší bylo pondělí 29. ledna s průměrnou teplou 7,2 °C, na druhém místě se umístil Štědrý den (6,4 °C) a na třetím Silvestr (6,3 °C).

Mrazivější dny se už nicméně rýsují. Ochlazovat se začne už tento čtvrtek po průchodu studené fronty, i když zpočátku jenom mírně – jak již bylo uváděno, o víkendu čekáme denní maxima stále většinou nad nulou. Skutečně přituhovat začne až v příštím týdnu, kdy k nám bude proudit studený vzduch ze severu, díky čemuž by se měly průměrné denní teploty pohybovat jen kolem -5 °C.

Pokud by tato předpověď vyšla a denní průměry by byly skutečně takto nízké, bylo by na většině území pravděpodobně mrazivo po celý den. Více než na denní maxima jsme ale zvědaví na ranní minima, která by mohla v místech s malou oblačností klesat i hlouběji pod -10 °C a překonat zatím nejchladnější minimum letošního roku činící -14,3 °C. Velkým poklesům teplot během noci by mohla přispět také přítomnost sněhové pokrývky, která může do konce týdne vlivem fronty nebo poté při přeháňkách prakticky kdekoliv připadnout.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK