Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Sluneční svit

  • Facebook
  • Twitter/X

Délka slunečního svitu udává počet hodin za den, měsíc nebo rok, po které přímé sluneční záření dosahovalo zemského povrchu. Trvání slunečního svitu záleží na délce dne, na výskytu oblačnosti a mlh a na překážkách v okolí místa pozorování.

Doba slunečního svitu udává časový interval, po který svítilo slunce (např. od 15:00 do 17:30).

Měření slunečního svitu

Trvání a doba slunečního svitu se měření slunoměry (heliografy), které mohou být různých typů:

  • Campbellův-Stokesův slunoměr, který využívá tepelného účinku slunečních paprsků soustředěných koulí, v jejímž ohnisku je umístěný registrační pásek (dělený po hodinách a půlhodinách) z tenkého kartonu k propalování tohoto pásku. Tento slunoměr je nejvíce rozšířen v celosvětové síti meteorologických stanic.
  • Marvinův slunoměr, který zaznamenává dopadající sluneční záření pomocí registračního kontaktního elektrického teploměru.
  • Jordanův slunoměr, který exponuje sluneční paprsky na speciální fotografický papír.
Měření slunečního svitu.
Obr.: Heliograf – přístroj na měření doby a intenzity slunečního svitu.

Záznam slunoměru se nazývá heliogram. Z jeho charakteru se dá zhruba usuzovat i na intenzitu slunečního záření.

Význam měření slunečního svitu

Kromě využití v mnoha aplikovaných předpovědích, například pro výrobu fotovoltaiky jsou údaje o slunečním svitu důležité i při tvorbě předpovědi počasí. Sluneční svit má významný dopad na nerovnoměrné ohřívání zemského povrchu a ovlivňuje vznik konvekce, která ve vlhkém vzduchu přispívá k tvorbě přeháněk a bouřek.

Data o slunečním svitu se široce využívají i v oblasti klimatologie, agrometeorologie a energetiky pro posouzení vhodnosti umístění solárních panelů. Tato informace může být také užitečná při pěstování zemědělských plodin, protože celková délka slunečního svitu za jedno období může naznačovat úroveň slunečního záření v dané lokalitě a zda je vhodná pro určitou plodinu.