
Zobrazit fotogalerii
Podmínky pro bouřky
Dostupné energie pro bouřky (index CAPE - z angličtiny Convective Available Potential Energy, tedy potenciální energie pro konvekci) se bude v dnešním dni pohybovat průměrně dle modelů okolo 600 J/kg, lokálně i k 1 000 j/kg, a to například v oblasti Šumavy nebo severních příhraničních hor, jak například ukazuje Obrázek 1. Takové hodnoty už jsou příhodné i pro tvorbu supercel, zejména v kombinaci s dalšími důležitými faktory. Více se lze dočíst v tomto článku. Velmi dobré podmínky z tohoto hlediska budou také za hranicí Česka, v oblasti Dolního a Horního Slezska.
Obr. 1: Takto vidí situaci v dnešních 15 hodin model ICON - na dolní části jde krásně vidět přecházející fronta, nicméně bouřky (červená barva) se budou vyskytovat zejména v severním příhraničí, okolí hor, a také na Šumavě, která bude mít vhodné podmínky (zdroj: wetterzentrale.de)
Střih větru
Bouřkám bude také nahrávat zvýšené hodnoty střihu větru, v meteorologických mapách vyjádřen například jak Shear index. Ten udává změnu rychlosti a směru větru v různých výškách atmosféry (troposféry). V podstatě se jedná o nejdůležitější faktor pro rizikové jevy bouřek, tvorbu supercel a s nimi spojených mezocyklón. Během odpoledne a večera se například na Šumavě a severu Moravy mohou dostat v hladině 0-6 km na hodnoty 15-20 m/s (Obr. 2), lokálně i více. Nízkohladinový střih větru (0-1 km) se bude pohybovat na hodnotách až k 10 m/s. Takové hodnoty jsou společně s průměrnou helicitou (potenciál konvektivního prostředí způsobovat rotaci) dostatečné k rozvoji supercelárních bouří.
Obr. 2: Hodnoty střihu větru budou během dne a večer mírně zvýšené, tedy vhodné pro tvorbu bouří (zdroj: Kachelmann/meteologix)
Budou bouřky silné?
Sečteno, podtrženo - ačkoli parametry nejsou nijak zvláště vysoké a neznačí potenciál tvorby zvláště silných bouří, je přesto nutné počítat, že se mohou sejít vhodné podmínky pro vytvoření osamocených bouří typu supercel. Tyto bouře zasáhnou spíše jen malou část Česka, jejich nejpravděpodobnější výskyt vidíme do již zmíněných horských oblastí severu a Šumavy. V těch nejsilnějších jádrech mohou padat kroupy o velikosti 1 až 3 cm a v případě organizace do bouřkového systému se mohou vyskytovat přechodně silné nárazy větru (60 nebo 70 m/s). Většina území Česka se ale setká jen s "obyčejnou" letní bouří nebo přeháňkou na čele fronty.
Obr. 3: Podmínky pro rizikové jevy sice budou nejvhodnější v horských oblastech, to ale neznamená, že se s bouřkou nesetkáme i jinde - kolem šesté večerní například i v okolí Prahy (zdroj: Kachelmann/Meteologix)
Kde a v kolik hodin se bouřky vyskytnou?
Iniciaci bouřek vidíme nejprve na západ Čech, a to kolem poledne nebo časného odpoledne (pravděpodobně 13. hodina). Výrazněji se rozvinou zejména v okolí Krušných hor, a to jak na české, tak i saské, straně. Tyto bouřky se pak postupně přesunou přes Chomutovsko, Mostecko, Teplicko, Ústecko a Děčínsko k Českolipsku a Liberecku. S největší pravděpodobností se s nimi setkáme na Frýdlantsku, kde mohou zesilovat pro vhodné podmínky, podobně tomu může být také na Šluknovsku, Varnsdorfsku a okolí Rumburku. Nelze ale opomenout i oblasti jižněji položené, například v Plzeňském a Středočeském kraji, nicméně tyto bouřky nebudou mít potenciál rizikových jevů. Pro aktuální vývoj doporučujeme sledovat radarové snímky s přesnou předpovědí deště.
Obr. 4: Takto vidí postup bouřek model ALADIN. Nejprve se budou iniciovat zejména na západě Čech, kolem sedmé hodiny se na severu Moravy a východě Čech zformuje pravděpodobně bouřková linie (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Jak odpoledne bude postupovat, postupně se bouřky budou přesunovat na východ Čech a na Moravu, přičemž se na Vysočině a Chrudimsku mohou zformovat do slábnoucího bouřkového systému se silnějším větrem na jeho čele. Jiná situace ale bude v Pardubickém (Orlickoústecku), částečně Královéhradeckém (Rychnovsko) a Olomouckém kraji (Šumpersko a Jesenicko), kde se mohou v této době prohnat silné bouřky, které se večer dostanou až do kraje Moravskoslezského. V této době se bude jednat pravděpodobně o linii bouřek typu squall line, vyskytující se v oblasti Jeseníků, Opavska a Ostravska. Zde se ale pohybujeme na tenkém ledě, protože modely se pochopitelně zcela neshodují na přesném vzhledu tohoto "severního" systému. Nicméně například ALADIN (Obr. 4) tento scénář potvrzuje. S postupujícím večerem a nocí budou bouřky postupně slábnout a budou ve velkém ubývat.
Obr. 5: Ačkoli se linie bouří zformuje až později k večeru, nejsilnější nárazy větru mohou být v oblasti Pardubicka a Královéhradecka (zdroj: ALADIN/meteocentrum)
Co je bouřková squall line?
Jedná se o zformovaný mezoměřítkový konvektivní (bouřkový) systém, který je tvořený víceméně do linie uspořádanými bouřkami a s přidruženými trvalejšími srážkami mimo tuto linii. Vyskytuje se nejčastěji v teplém sektoru tlakové níže před studenou frontou, výjimečně i za ní. Pokud se ale vyskytuje před studenou frontou, může přinést daleko výraznější a rizikovější počasí než samotná fronta. Squall line se dále může vyvinou v bow echo (obloukové echo), což je linie bouří, která je v přední části "lukovitě" prohnutá dopředu. V přední části bow echa se pak vyskytuje velmi silný nárazovitý vítr, případně jiné rizikové větrné jevy. Pokud pak tento dostatečně silný systém dostatečně dlouho a daleko postupuje (i stovky km), přeroste v derecho - ale to není dnešní případ.
Obr. 6: Bouřky se na Šumpersku projevily již v úterý (autor: D. Novotný)
Vrátí se ještě tento týden bouřky?
I přesto, že se po studené frontě ochladí, vlhké proudění bude pokračovat. To v létě je spojeno téměř vždy s možností bouřek. Bouřky se budou u nás vyskytovat až do čtvrtka, případně na Moravě i do pátku. Předpověď na tyto bouřky upřesníme v dalších dnech. V pátek a o víkendu nastane teplejší počasí s tropickými teplotami. Příští týden se ale jeví jako na houpačce - teplé počasí vystřídají přechody front, které opět mohou být spojeny s bouřkovou činností.
Budou bouřky i u Vás? Podívejte se na předpověď:
Více k tématu
Kam dál?
Jaké bude počasí do konce července a začátkem srpna? První výhled předpovídá podnormální teploty
Po velmi teplém začátku července se charakter počasí ve střední Evropě výrazně proměnil. Od západu často proudí chladnější a vlhčí vzduch, který přináší více oblačnosti a srážek. Tento trend bude pokračovat i v závěru měsíce a na začátku srpna.
Ochlazení bude méně výrazné než se čekalo, do pátku ale bude často pršet
Po přechodu studené fronty v pondělí se na celém území Česka ochladilo. Původní předpovědi počítaly ale s výraznějším ochlazením, podle aktuálních výstupů modelů ale bude ochlazení jen mírné. Denní maxima se budou ve většině republiky pohybovat do pátku kolem letních 25 °C, na jihovýchodě Moravy bude o něco tepleji.