Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Noční podívaná: Venuše, Saturn a Neptun v doprovodu Měsíce

6. 2. 2025 | Poslední aktualizace: 05:50 6. 2. 2025 | Dominik Novotný
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Únor 2025 přináší pozoruhodné nebeské úkazy, které potěší zkušené astronomy i nadšené amatéry. Na začátku měsíce se na obloze setkávají Venuše, Saturn a Neptun v těsné konjunkci s Měsícem, zatímco Jupiter a Mars dominují nočnímu nebi. Kromě planet lze pozorovat i jasnou hvězdu Sirius nebo známou hvězdokupu Plejády. Noční podívaná: Venuše, Saturn a Neptun v doprovodu Měsíce Zdroj fotografie: photos.com
Zobrazit fotogalerii

Únorová noční obloha: Planety sluneční soustavy s Měsícem

Únor 2025 není zajímavý jen tím, že bude s nejvyšší pravděpodobností teplotně nadprůměrný, kromě toho v jeho průběhu bude probíhat doslova nebeská podívaná. Například již v sobotu 1. února bylo možné na nebi pozorovat těsnou konjunkci planet Venuše, Saturn a Neptun, které se seřadily u ubývajícího srpku Měsíce. Úkaz byl nejlépe v Evropě pozorovatelný krátce po západu Slunce nad jihozápadním obzorem. 

Venuše a Saturn Parma

Obr. 1: Pozorování Venuse a Saturnu v italské Parmě v polovině ledna 2025 (zdroj: Skyatnightmagazine, Chris Dixon)

Venuše, která je nejjasnější z této trojice zářila a v průběhu února bude dále zářit na večerní obloze a je na první pohled snadno rozpoznatelná pouhým okem. Saturn je planetou, který je rovněž viditelný bez optických pomůcek, nicméně Neptun, vzhledem k tomu, že je nejvzdálenější z trojice, vyžaduje dalekohled. Astronomové upozorňují, že podobné konjunkce planet jsou zřídkakdy zaznamenatelné a pozorovatelé, kteří mají štěstí na jasnou oblohu, si takové události rozhodně nemají nechávat ujít. 

Přehlídka planet bude pokračovat po celý únor

Únor přinese další možnosti pozorování planet, a to nejen večer, ale i v průběhu noci. Venuše se nachází vysoko nad západním horizontu a její intenzivní jas ji nadále bude činit nepřehlédnutelnou. Nad ní se bude tyčit Jupiter, který se pohybuje vysoko na obloze a vzhledem ke své velikosti bude taktéž dominantním objektem nočního nebe. Mars, přezdívaný jako Rudá planeta, bude pozorovatelný po většinu noci a v dalekohledu lze dokonce zahlédnout některé detaily na jeho červeném povrchu.

Mars Deposit

Obr. 2: Planeta Mars (zdroj: Depositphotos)

Naopak Saturn a Merkur budou obtížněji viditelní, protože se pohybují většinou nízko nad západním obzorem, a budou tak pozorovatelní jen krátce po slunečním západu. Merkur navíc svítí poměrně slabě, takže jeho spatření vyžaduje dobré podmínky a zkušené oko pozorovatele. S prodlužujícími se dny bude šance na spatření nižší.

Další astronomické zajímavosti únorového nebe

Noční obloha v tomto měsíci však nenabízí jen planety. V souhvězdí Býka lze snadno spatřit hvězdokupu Plejády, která je často nazývaná jako Kuřátka nebo Sedm sester a patří k nejznámějším otevřeným hvězdokupám na obloze. Další nápadnou a téměř nepřehlédnutelnou hvězdou je Sirius, nejjasnější hvězda noční oblohy (tedy ne objekt), která dominuje souhvězdí Velkého psa. Sirius, vzdálený od Země přibližně 8,6 ly (světelných let), je v těchto dnech viditelný vysoko nad jižním obzorem. Pro pozorovatele vybavené dalekohledy je zajímavé i pátrání po vzdálenějších objektech, například po kulových hvězdokupách nebo galaxii Andromeda. Ta je při dobrých podmínkách viditelná jako nápadný mlhavý obláček.

Pleiades

Obr. 2: Otevřená hvězdokupa - Plejády (zdroj: Depositphotos)

Jak si co nejlépe užít pohled na noční oblohu?

Co je myšleno ideálními podmínkami pro pozorovatele noční oblohy? K pozorování je nutné vyhledat místo co nejdále od městského osvětlení. Snížení světelného smogu umožňuje vidět i slabší objekty jako je Neptun nebo hvězdokupy. V České republice jsou tyto podmínky nejlepší v Jizerských horách, Beskydech, na Šumavě a v Novohradských horách, Podyjí nebo i v jiných lokalitách, zejména horských s vysokým zastoupením lesů. Na našem území jsou aktuálně vyhlášeny 3 oblasti tmavé oblohy - Jizerská, Beskydská a Manětínská. V přípravě je i Podyjská oblast tmavé oblohy. Naopak nejhorší podmínky jsou dle očekávání v metropolitních oblastech a aglomeracích - Ostravsko, Ústecko, Praha, Brno, Hradecko-Pardubicko, Olomoucko...

Satelitní snímek 5. 2.

Obr. 3: Ideální podmínky? Jasná obloha a suchý vzduch (zdroj: Meteocentrum)

Kromě toho se samozřejmě doporučuje sledovat předpověď počasí. Jasná a bezměsíčná obloha poskytuje podmínky pro sledování detailů planet a hvězd. Pokud chcete vidět Saturnovy prstence nebo Jupiterovy měsíce, stačí i menší dalekohled či dobrý triedr. Únor je tak skvělým měsícem pro všechny, kdo chtějí objevovat krásy vesmíru a užít si jedinečné planetární konjunkce.

Vysvětlení pojmů

Konjunkce - Úkaz, kdy se dva nebo více nebeských objektů (v našem případě planety, Měsíc) na obloze jeví blízko sebe

Planeta - Kosmické těleso obíhající kolem své hvězdy, které je dostatečné hmotné, aby mělo téměř kulový tvar, ale neprobíhají v něm termonukleární reakce jako ve hvězdách

Měsíc(e) - Přirozené satelity planet, obíhající kolem nich (např. Měsíc Země, Europa u Jupitera, Titan u Saturnu)

Otevřená hvězdokupa - Skupina mladých hvězd, které vznikly ze stejného oblaku plynu a prachu a drží je pohromadě gravitace (v našem případě Plejády)

Kulová hvězdokupa - Hustě uspořádaná sférická skupina tisíců až milionů starých hvězd, která obíhá kolem galaxie

Galaxie - Obrovský systém obsahující miliardy hvězd, plynu, prachu, temné hmoty, planet, měsíců, který je držen pohromadě gravitací (např. Mléčná dráha nebo Andromeda)

Souhvězdí - Oblast oblohy s historicky daným vzorem hvězd, podle kterého nese své jméno (např. Orion, Velký pes)

Prstence - Ploché soustavy prachových a ledových částic obíhající kolem planet, nejznámější jsou prstence Saturnu, ve skutečnosti je má i Uran, Neptun a Jupiter

Triedr - Binokulární dalekohled, který umožňuje zvětšený pohled na vzdálené objekty, často používaný v astronomii pro pozorování



Budou vhodné podmínky na pozorování i u vás?

Pro více lokalit použijte vyhledávání v horní části stránky.


Kam dál?