Zobrazit fotogalerii
V neděli byla na území Česka zaznamenána opravdu zajímavá inverzní situace. Zatímco obvykle leží inverzní vrstva, která odděluje studený přízemní vzduch od teplého ve výšce, okolo 800 metrů nad mořem, tentokrát se držela inverze při zemi. V důsledku toho byly v nižších polohách zaznamenány četné husté mlhy, které se držely prakticky i po celý den. Družicový snímek níže ukazuje, jaká část Česka byla zalita inverzní oblačností přesně v poledne. Žlutě je znázorněna inverzní oblačnost:
Jak je vidět, na východě Čech se nad inverzní, a tedy na slunečním svitu, držela místa už i jen lehce nad 200 metry nad mořem. Na jihozápadě Čech sahala inverze mnohem výše, někde až do 800 metrů. Kromě toho, že část republiky si prožila ošklivý mlhavý den a jiná část zcela slunečný, tak se tato situace velmi zajímavě projevila na teplotách. Ty se ve stejném čase lišily v rámci Česka o víc než 10 °C, přičemž ty vyšší byly zaznamenány ve výše položených oblastech.
Níže je to vidět na teplotní mapě z poledních hodin:
A tak v některých níže položených oblastech teploty drželo kolem nuly - v centru Prahy se nad bod mrazu teplota dostala až kolem poledne, v oblasti severní Hané či na Táborsku se teploty držely pod nulou až do odpoledne! Oproti tomu horské a podhorské oblasti se při slunečném počasí dočkaly docela příjemných teplot. Dokonce nad 12 °C se teploty dostaly v Žacléři na úpatí Krkonoš, v Orlickém Záhoří nebo i na stanici Borová Lada na Šumavě (900 metrů nad mořem).
Nad 11 °C se teploty vyšplhaly i na Českomoravské vrchovině, kde obvykle bývá při inverzi chladno. Nyní se tento region ocitl nad inverzí. Velké rozdíly v počasí - jak z hlediska oblačnosti, tak i z hlediska teplot, se často nacházely na velmi malém území. Třeba stačilo ze severní části Hané, například ze Šternberka, vyjet nahoru do Jeseníků, abychom zažili oteplení o více než 10 °C. Obdobně také z Pošumaví na Šumavu.
Tato situace je na předpověď velmi složitá. Doporučujeme zejména při inverzích sledovat výstupy z modelu Aladin, který solidně dokáže mapově znázornit, kde se bude oblačnost vyskytovat. I on se však občas splete, takže při nízké oblačnosti je dobrý mít k přesnosti předpovědi jistou schovívavost...
Předpověď na další dny najdete kliknutím na místo v mapě
Více k tématu
Kam dál?
Česko v nejbližších dnech prožije silnější mráz
Od čtvrtka do soboty se budou ranní teploty pohybovat na celém území výrazně pod nulou a lokálně může být mráz už i poměrně dost silný. Nejnižší teploty jsou očekávány v podhorských oblastech, zejména tam, kde leží sněhová pokrývka.
Na horách napadlo až tři čtvrtě metru sněhu. Podívejte se, kde jsou nejlepší podmínky
České hory se mohou pyšnit již poměrně vysokou sněhovou pokrývkou. Jednotlivá pohoří se ale mezi sebou liší. Některé lokality hlásí až 75 cm sněhu a v provozu už jsou i některá lyžařská střediska.