Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Přinášíme aktuální informace o stavu českých řek. Kolik vody už v Česku napršelo?

13. 9. 2024 | Poslední aktualizace: 15:29 13. 9. 2024 | Jáchym Rogner
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Od čtvrtečního večera na většině Česka trvale a vydatně prší, to už se stihlo projevit na některých tocích řek, které ještě budou dále stoupat. Přinášíme aktuální informace o stavu českých řek. Kolik vody už v Česku napršelo? Zdroj fotografie: 123rf
Zobrazit fotogalerii

Kolik napršelo v Česku srážek?

Předpovědi numerických modelů se zatím naplňují, nejvíce srážek od včerejšího dne spadlo v oblasti jižní a severní Moravy, většinou pak od 40 do 60 mm a stále zde nepřetržitě trvale a vydatně prší. Naopak v oblasti západních Čech se nacházejí i místa, kde zatím prakticky vůbec nepršelo nebo jen velmi slabě, dobře je i na mapě sumy srážek patrný srážkový stín pohoří Krkonoš. 

V nejvyšších partiích Krkonoš a Šumavy jsou přechodně srážky i ve formě sněhu, postupně ale i zde bude pršet. Od dnešních odpoledních hodin se od východu ke srážkám postupně přidává čerstvý vítr, který bude způsobovat největší škody zejména na návětrné straně Jeseníků a Českomoravské vrchoviny.


Obr.1: 24hodinová suma srážek v Česku od čtvrtečních 14 hodin do dnešního odpoledne. Zdroj: chmi

Takové množství srážek už se stačilo projevit na některých řekách. Na některých tocích bylo přechodné zvýšení hladiny způsobeno odpouštěním vody z přehrad. Nyní už se ale zvedají hladiny řek zejména v oblasti Jižní Moravy a Brněnské vrchoviny, kde za posledních 24 hodin v součtu napršelo mezi 50 a 60 mm srážek.

Přehled aktuálního stavu řek

Tok Svratky v Jihomoravském kraji překročil 1. SPA na stanici Veverská Bítýška, v oblasti Židlochovic už dokonce byla překročena hladina 2. SPA a dále bude v příštích hodinách a dnech stoupat. 


Obr.2: Vodní stav na řece Svratka v Židlochovicích. Zdroj: chmi

Dále zvýšení hladiny zaznamenáváme i na toku Dyje ve Znojmě na vodní nádrži Nové Mlýny. Také v oblasti nížin Jižní Moravy bude rizikem silnější vítr, který může převracet stromy, což je nebezpečné především poblíž silnic a vodních toků.


Obr.3: Vodní stav na řece Dyje ve Znojmě. Zdroj: chmi

Shrnutí situace 

V oblasti Jeseníků a Krkonoš je zatím situace klidná a jen výjimečně jsou zde lehce překročeny 1. SPA, jak už ale bylo řečeno, nejvíce srážek by ve východní polovině území mělo spadnout během sobotního dne, kdy dojde k výraznému zvýšení i nad hranici 3. SPA. Více o předpokládaném vývoji toků řek si můžete přečíst v našem dnešním článku.

Situaci budeme nadále sledovat a budeme Vás včas informovat o aktuálním vývoji srážek i povodní. Sledujte náš radar a aktualizované předpovědi počasí.


Pro předpověď počasí přímo pro Vaši lokalitu využijte vyhledávání měst v horní části webu. Na rozdíl od mnoha jiných aplikací, předpovědi na meteocentrum.cz jsou založené na kombinaci mnoha různých meteorologických modelů pomocí strojového učení a dále zpracovány našimi zkušenými meteorology pro dosažení co nejvyšší přesnosti.



Část Česka v neděli zasáhne silný vítr, sníží tím i pocitovou teplotu

Část Česka v neděli zasáhne silný vítr, sníží tím i pocitovou teplotu

Tlaková níže, kterou v Německu pojmenovali Helma, bude během víkendu postupovat ze Severního moře před Dánsko do Pobaltí a svou jižní částí ovlivní i naše počasí. Přinese déšť, ale zejména díky ní pocítíme silný vítr.

11. 10. 2024
Září 2024 bylo historicky druhé nejteplejší nejen v Evropě, ale i globálně

Září 2024 bylo historicky druhé nejteplejší nejen v Evropě, ale i globálně

Podle evropského programu Copernicus bylo letošní září druhé nejteplejší v historii - hned po září 2023. A to jak z hlediska měřítka evropského, tak i celoplanetárního. Kromě toho se potvrzuje, že šlo o evropsky nadprůměrně srážkově bohatý měsíc, čemuž mimochodem přispěla tlaková níže Boris ve střední a východní Evropě.

11. 10. 2024