Zobrazit fotogalerii
I když před týdnem začalo září a klimatologicky jsme se přehoupli do meteorologického podzimu, počasí posledních dní ale spíše připomínalo vrchol léta. Často převládala slunečná obloha a extrémně nádprůměrné teploty, které se na některých místech přiblížily až na září neuvěřitelných 35 °C.
Nejteplejším dnem září byl jeho 4. den, kdy se v nížinách Čech vyšplhala teplota i nad supertropickou hodnotu 35 °C a i v nejvyšších polohách hor neklesla teplota pod 20 °C. Přitom by běžně v tuto dobu měla být maxima jen kolem 22 °C. I tak ale nebyla překonána historicky maximální záříjová teplota, kterou naměřili 1.9.2015 v Javorníku, a to 37,4 °C.
Obr.1: Maximální teploty v Česku podle ČHMÚ dne 4.9.2024. Zdroj: CHMI
Na celkové klimatologické zhodnocení uplynulé horké epizody si ještě budeme muset počkat, ale s velmi velkou pravděpodobností jsme zažili nejteplejší začátek září v dějinách měření. V minulosti bylo vzácností i jen dosažení jednoho dne s tropickou teplotou v září a skoro jistě tak tato horká vlna měla spojitost s globální změnou klimatu a oteplováním planety. V budoucnu by ale takto horká zářijová epizoda mnohem běžnější a už by to nebyla jen výrazná výchylka od normálu.
Více k tématu
Část Česka v neděli zasáhne silný vítr, sníží tím i pocitovou teplotu
Tlaková níže, kterou v Německu pojmenovali Helma, bude během víkendu postupovat ze Severního moře před Dánsko do Pobaltí a svou jižní částí ovlivní i naše počasí. Přinese déšť, ale zejména díky ní pocítíme silný vítr.
Září 2024 bylo historicky druhé nejteplejší nejen v Evropě, ale i globálně
Podle evropského programu Copernicus bylo letošní září druhé nejteplejší v historii - hned po září 2023. A to jak z hlediska měřítka evropského, tak i celoplanetárního. Kromě toho se potvrzuje, že šlo o evropsky nadprůměrně srážkově bohatý měsíc, čemuž mimochodem přispěla tlaková níže Boris ve střední a východní Evropě.