Zobrazit fotogalerii
Troposférický (přízemní) ozon, se nachází v nejnižší vrstvě atmosféry, zvané troposféra, která sahá od zemského povrchu do výšky přibližně 10 kilometrů. Na rozdíl od ozonu ve vyšších vrstvách atmosféry, který nás chrání před škodlivým UV zářením, může být troposférický ozon škodlivý pro lidské zdraví a životní prostředí.
Troposférický ozon vzniká, když se některé znečišťující látky v ovzduší, jako jsou oxidy dusíku (NOₓ) a těkavé organické látky (VOC), smíchají se slunečním zářením. Tyto znečišťující látky pocházejí hlavně z automobilových výfuků, průmyslových emisí a elektráren. Při reakci slunečního záření s těmito látkami vzniká ozon.
Během teplého a slunečného počasí dopadá k povrchu více slunečního záření, které tak urychluje tyto chemické reakce a vede tak k vyšším koncentracím v ovzduší. Vyšší teploty také zvyšují emise VOC z přírodních a lidských zdrojů, což dále zvyšuje množství ozonu.
Klidné a teplé počasí se slabším větrem způsobuje, že znečišťující látky zůstávají blízko zemského povrchu a nepromíchávají se tak s čistším vzduchem ve vyšších vrstvách atmosféry. Vysoké koncentrace troposférického ozonu pak mohou způsobovat zdravotní problémy, jako jsou především dýchací obtíže, podráždění očí, a zhoršení onemocnění dýchacích cest.
V Česku na tento problém trpí zejména Ústecký kraj, kde se nachází velké množství továren, elektráren a chemických závodů, které vypouštějí škodlivé látky do ovzduší. Spolu s tím hraje roli také vysoká intenzita automobilové dopravy.
Více k tématu
Závěr týdne přinese po suchém začátku září velmi vydatné a trvalé srážky
Vypadá to, že září bude plné extrémů. Zatímco začátek měsíce byl extrémně teplý a slunečný jen s minimem srážek, za pár dní se dočkáme opačného extrému počasí.
První zářijový týden byl nejteplejším v historii
Začátek září pokračoval v duchu konce srpna a každý den padaly v česku tropické teploty a často také rekordy. Celý první týden tak byl extrémně nad průměrem a prakticky s jistotou se zařadil na pomyslnou první příčku.