Zobrazit fotogalerii
Mezi oblasti oceňované pro nejlepší klima na světě patří španělské Kanárské ostrovy. Je zde dostatečně teplo, avšak během léta nikoli příliš horko a hojnost slunečného počasí. Podle meteorologa Martina Štrose zdejší letní dovolenou ocení zejména lidé, kteří preferují koupání u moře, avšak chtějí se vyhnout příliš vysokým teplotám. Teplota moře je o několik stupňů chladnější oproti Jadranu, avšak "v druhé polovině července se pohybuje kolem 23°C, což je zhruba o 5 stupňů méně než u Jadranu", říká meteorolog Štros.
Evropská klasika
Návštěvou jihoevropských destinací v létě za účelem koupání nic nezkazíte. Pokud jde o moře, to má nejpříjemnější teploty až zhruba do konce září, Středomoří je nejteplejší na konci srpna, stejně tak Černé moře (Bulharsko). Již nyní se však teploty vody pohybují kolem 28°C. Konec srpna či září tak letos s určitostí nabídnou teplou vodu ve všech obvyklých destinacích.
Obr.: Vývoj teplot v Chorvatsku ukazuje, že nejtepleji je zpravidla na začátku srpna. Moře však dosahuje nejvyšších teplot o něco později. Zdroj: meteocentrum.cz
Nejvyšší teploty moře aktuálně zaznamenáte v Řecku, kde se teplota vody blíží až 30°C. Řecko je právem považováno za jednu z nejlepších evropských destinací pro plavání v moři.
S více jak 300 slunečnými dny a teplotou moří okolo 28°C je určitě zajímavou destinací Kypr. Teploty vzduchu jsou zde díky moři mírně nižší ve srovnání třeba s nedalekým Tureckem, ale voda dosahuje podobných teplot.
Letošní nadprůměrné teploty moří
Oblíbené destinace pro letní koupací dovolenou, ať už jde o Itálii na západní straně Jadranu či Chorvatsko na straně východní, nyní nabízejí výrazně teplejší moře než bývá v červenci obvyklé. Povrchová teplota vody se pohybuje okolo 28 °C u italských břehů, kolem chorvatských ostrovů ji mají asi o jeden stupeň chladnější. Na volném moři kolem Benátek satelity ukazují teplotu až 29 °C.
"Jsou to nejvyšší teploty vody, které byly za dobu měření v polovině července na Jadranu zaznamenány", upřesňuje meteorolog Štros. Oproti minulým letům má voda o dva až tři stupně více. Příčinou je zejména horké počasí minulých týdnů.
Plánování Exotiky
Například velmi oblíbenou jihovýchodní Asii je nejlepší navštívit v zimě, kdy zde nejméně prší - platí to zejména o Thajsku či Indonésii. Jindy by Vás mohlo překvapit období dešťů. Částečně to platí i pro Malajsii a Filipíny, ale zde už leckde prší prakticky celoročně. Srážky jsou prudké, takže jich sice spadne mnoho, brzy po dešti se ale rychle vyčasí. Pokud jste se ovšem nechali zlákat levnými letenkami do jihovýchodní Asie na úkor klasického Středomoří, možná budete četností dešťů nepříjemně překvapeni. Moře je v tomto regionu teplé prakticky neustále.
Karibik je proti tomu mnohem slunečnější, zde se deštivých dní není třeba tolik obávat ani v létě. Moře je tu také teplé celoročně. Zato je ale třeba mít na paměti riziko příchodu hurikánů. Ty mají vrchol sezony na přelomu srpna a září, takže pokud plánujete návštěvu Kuby, Jamajky, Dominikánské republiky apod. v létě, je lepší se držet už červencových termínů. Srpen už je mnohem rizikovější - tropické bouře dokáží vytvořit sice nezapomenutelný, ale ne zcela příjemný zážitek.
Více k tématu
Česko zasáhnou extrémní srážky a hrozí povodně. Kde naprší nejvíc?
Předpovědní modely se shodují, že Česko a zejména jeho východní půlku zasáhne extrémně vydatný a trvalý déšť a může tak hrozit vylití toků z koryt.
Závěr týdne přinese po suchém začátku září velmi vydatné a trvalé srážky
Vypadá to, že září bude plné extrémů. Zatímco začátek měsíce byl extrémně teplý a slunečný jen s minimem srážek, za pár dní se dočkáme opačného extrému počasí.