Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Jihovýchod Evropy zažívá neobvykle silnou vlnu veder

10. 7. 2024 | Poslední aktualizace: 17:14 10. 7. 2024 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Zatímco severozápad Evropy v těchto dnech zažívá spíše chladnější teploty, na opačném konci kontinentu šplhají v nížinách teploty až ke 40 °C a na některých místech se v příštích dnech dostanou i nad tuto hranici. Jihovýchod Evropy zažívá neobvykle silnou vlnu veder Zdroj fotografie: 123rf.com

Jihovýchod Evropy už několik dní ovlivňuje příliv extrémně teplého vzduchu od jihu. Zejména na Balkáně jsou většinou teploty až o 13 °C výše, než je normál pro první polovinu července. Horké počasí zažívá i velká část Ukrajiny.

Zejména v nížinách Maďarska či Rumunska tak maximální denní teploty atakují 40 °C a v noci často neklesají pod 22 °C. Takováto vedra s kombinací s jasnou oblohou beze srážek už opravdu výrazně ztěžují život lidí, především pak ve velkých městech jako je např. Bukurešť.

V příštích dnech by měl nadále pokračovat příliv extrémně teplého vzduchu, přičemž vrcholu by měla tato vlna veder dosáhnout během víkendu a na počátku příštího týdne. Jediným pozitivem je, že panuje nízká vlhkost vzduchu, která tak nezvedá pocitovou teplotu.

Zatím se očekává, že v druhé půlce příštího týdne by se mělo po přechodu studené fronty s bouřkami lehce ochladit na hodnoty kolem 35 °C, stále se ale bude jednat o nadprůměrné teploty a větší úlevu od veder tak prozatím obyvatelé Balkánu a jihovýchodní Evropy nezažijí.
Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024