Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Ve středu Česko zasáhnou velmi silné bouřky

9. 7. 2024 | Poslední aktualizace: 15:05 9. 7. 2024 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu v Česku přechodně utlumí lokální velmi silné bouřky, které ve středu zasáhnou zejména východní polovinu Česka spolu se středními a severními Čechami. Ve středu Česko zasáhnou velmi silné bouřky Zdroj fotografie: 123rf

Během úterý začal do střední Evropy proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu, ve kterém nejvyšší teploty šplhají často nad hranici 30 °C a k tomu panuje slunečné počasí jen s minimem oblačnosti.

Noc na středu bude v Česku velmi teplá, noční teploty se budou pohybovat kolem 20 °C a na mnoha místech tak bude panovat tropická noc. K ránu postupně začne od západu přibývat oblačnost.

Nejvyšší teploty se ve středu dostanou na 31 až 35 °C, o něco chladněji bude na západě Čech, kde bude většinou jen maximálně do 28 °C. K tomu se přes den přidá vysoká vzdušná vlhkost a bude tak často panovat dusno.

První bouřky by se měly objevit kolem poledne na jihu Čech, odkud se postupně rozšíří na východ a sever Čech, kde výrazně zesílí a objevit se mohou i větší kroupy a silné nárazy větru. Srážkové úhrny mohou lokálně dosáhnout i přes 70 mm, nárazy větru i kolem 90 km/h a někde se mohou vyskytnout i kroupy s průměrem kolem 3 cm. Aktuální vývoj doporučujeme sledovat v našich aktualizovaných předpovědích po hodině a na radaru.

Během večera by měly bouřky postoupit i na Moravu a do Slezska. Do čtvrtečního rána by mělo v součtu nejčastěji napršet kolem 10 až 30 mm srážek, výjimečně ale mohou úhrny přesáhnout i 60 mm. Naopak na západě Čech bude pravděpodobnost silnějších bouřek nižší.
Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024