Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Ani letošní červen klimatology nepřekvapil

8. 7. 2024 | Poslední aktualizace: 21:24 8. 7. 2024 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Svět má za sebou opět rekordně teplý měsíc a zřejmě ani druhá polovina roku se od tohoto trendu neodkloní. Zvláště varovným signálem ale je, že takto teplé měsíce klimatologové očekávali až kolem poloviny století. Ani letošní červen klimatology nepřekvapil Zdroj fotografie: 123rf

Letošní červen skončil celosvětově s odchylkou 1,64 °C nad průměrem za roky 1850-1900 a potvrdil tak pokračující trend, kdy už celý rok se celosvětové průměrné měsíční teploty pohybují nad 1,5 °C hranicí za dobu před průmyslovou revolucí.

Rekordně teplé jsou i vody oceánu, především pak v oblasti středního Atlantiku u pobřeží střední a severní Ameriky, což může předznamenat velmi silnou hurikánovou sezonu, kterou odstartoval velmi silný hurikán Beryl, který v těchto dnech působí velké škody na pobřeží USA.

V Evropě byl červen historicky druhým nejteplejším v historii, panovaly ale velké regionální rozdíly a zatímco zejména jihozápad Evropy zažíval teploty pod průměrem, na jihovýchodě Evropy a ve Skandinávii byly teploty až 5 °C nad dlouhodobým průměrem.

Celosvětově bylo nejtepleji oproti normálu především na území USA a v prakticky celé jižní Americe a na severu Afriky. Chladnější počasí si pak užili obyvatelé střední Kanady a východní části Austrálie. Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024