Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Aktivita klíšťat mírně polevila

8. 7. 2024 | Poslední aktualizace: 00:57 8. 7. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
V následujících dnech bude aktivita klíšťat na čtvrtém stupni z pětistupňové stupnice. Více aktivní budou obecně v Čechách nebo i na jihu Moravy. V jednotlivých dnech bude aktivita kolísat. Aktivita klíšťat mírně polevila Zdroj fotografie: Petr Hlinomaz

Aktivita klíštěte 8.7.

Obr. 1: Aktivita klíštěte v pondělí 8. 7. (zdroj: ČHMÚ)

Podle indexu aktivity klíštěte, bude v pondělí 8. 7. aktivita klíštěte na většině území Čech a jižní Moravy na čtvrtém stupni z pětistupňové škály. Čtvrtý stupeň představuje vysoké riziko, kdy se doporučuje nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do bylinné vegetace a křovin. Nejvíce riziková stanoviště jsou na okraji lesa, vodních toků a mladého listnatého lesa. 

Střední stupeň je očekáván na jihu Čech v oblasti Českobudějovicka, Prachaticka a Českokrumlovska. Tento stupeň aktivity bude dále platit pro pomezí Čech a Moravy, na severu Moravy, ve Slezsku a v oblasti Moravských Karpat. Při tomto stupni se nedoporučuje lehat a sedat v porostech a vstupovat do křovin. Pouze v nejvyšších partiích Jeseníků je očekáván stupeň druhý (mírné riziko).

V úterý se dle očekávání čtvrtý stupeň aktivity klíštěte rozšíří do téměř celého území Čech (vyjma samotného jihu Čech), většinu Moravy (kromě oblasti Karpat) a části Slezska. Jelikož už máme téměř první dekádu července za sebou, klíšťata již nejsou tak aktivní jako například v květnu a v červnu, kdy je jejich aktivita často mimořádná. Přesto je riziko napadení stále vysoké a o dalším vývoji budeme případně informovat.
Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024