Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Horké počasí se brzy vrátí

23. 6. 2024 | Poslední aktualizace: 13:22 23. 6. 2024 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Denní teploty budou v týdnu opět šplhat k tropické třicítce. Ve druhé půlce týdne se k nim přidá výskyt bouřek, jejichž přesný výskyt bude ale teprve upřesněn. Horké počasí se brzy vrátí Zdroj fotografie: 123rf

Víkend přinesl poměrně výrazné ochlazení, když z pátečních hodnot i značně přes 30 °C se maxima v sobotu i neděli snížila na maximálně 25 °C, spíše méně. Nicméně, ochlazení je jen dočasné a předpověď jasně ukazuje, že brzy teploty zase vzrostou. Ještě i pondělí naváže na víkend a přinese maxima kolem 25 °C při již minimální oblačnosti, oproti víkendu se oteplí jen kosmeticky.

Citelně teplejší počasí přijde od úterý, kdy se nejvyšší teploty již budou blížit k 28 °C, v dalších dnech se pak už budou dostávat na tropickou třicítku. Nepředpokládáme nějaká vyloženě extrémní vedra - kolem hranice 30 °C se teploty většinou zastaví a tuto hranici budou překračovat jen někde a mírně. Nejteplejší se momentálně jeví pátek - tedy stejně jako minulý týden. Maxima by v pátek mohla sahat ke 32 °C.

Zatím není úplně jasné, jak to bude s výskytem přeháněk a bouřek, modely je naznačují poprvé na středu odpoledne, ale spíše lokální a ne moc silné. Mohou se pak objevit i ve čtvrtek, ale s nižší pravděpodobností. Větší pravděpodobnost bouřek se jeví na pátek, modely se ještě dost rozcházejí. Vysoké teploty a blížící se studená fronta by jejich tvorbě měly nahrávat.

O víkendu předpokládáme od západu příchod studené fronty - během víkendu by se proto měly objevit vydatnější srážky a i bouřky, současně se od západu bude ochlazovat. Jak rychle a jak výrazně, to se ještě bude muset upřesnit. Nicméně se nám jeví, že první červencové dny budou v  Česku spíše chladnější, resp. přinejmenším by neměly být tropické. Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024