Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Řecko si prožívá čtyřicetistupňová vedra

21. 6. 2024 | Poslední aktualizace: 15:01 21. 6. 2024 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Mimořádně teplý červen postihl jihovýchodní část Evropy a Turecko. V oblasti je také již nyní na začátku léta velmi teplé moře, které odpovídá teplotám na vrcholu prázdninového období. Řecko si prožívá čtyřicetistupňová vedra Zdroj fotografie: 123rf.com

Kdo se vydá k moři do Středomoří už během června, obvykle nepočítá s úplně těmi největšími vedry a naopak může očekávat ještě ne úplně vyhřáté moře. Na Balkáně, v Řecku či Turecku, tedy v jihovýchodní části Evropy, však letos už prožívají extrémně teplé červnové počasí. V Řecku se opakovaně vyskytují teploty překračujících 40 °C! U metropole Athény se poprvé takové teploty objevily již 11. června, o dna dny později bylo na několika místech v Řecku naměřeno dokonce 42 °C! Následně se sice ochladilo, ale v posledních dnech se znovu teploty začaly dostávat nad 40 °C.

V Turecku se přes 40 °C teploty dostaly poprvé už 3. června, ale nebylo tu u moře. 13. června se už teploty na západě Turecka šplhaly až k 45 °C! V této zemi jsou na to přece jen zvyklejší, ale i tak jde o mimořádné teploty. V posledních dnech se vysoké teploty se týkají i přilehlých zemí, např. sousední Albánie, také ve zdejším hlavním městě Tiraně zaznamenali teplotu 40 °C. Extrémní vedra nyní dosahují i do Bosny a na jih Chorvatska, kde se také blíží ke čtyřicítce...

Teploty moře na jihovýchodě Evropy až nezvykle brzy dosahují v některých regionech až na 27 °C, zejména v severní části Egejského moře a pak na jihu Turecka. Nad 25 °C má moře také na březích Albánie a Černé Hory. Moře je teplejší asi o 3 °C než loni touto dobou. Příčinou mimořádně vysokých teplot vzduchu a následně i moře je zejména proudění horkého vzduchu ze saharské Afriky. Díky teplému moři je velice pravděpodobné, že v regionu budou nadprůměrné teplé i prázdninové měsíce.

V příštím týdnu by se však současné extrémně vysoké teploty měly přece jen mírně snížit na "normálnější" hodnoty.Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024