Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Jaké počasí je v Evropě u moře?

18. 6. 2024 | Poslední aktualizace: 00:42 18. 6. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Počasí v Evropě je očekáváno různorodé. Na západě jižního přímoří (tedy řekněme v Itálii nebo ve Francii mimo Španělsko) se čekají srážky, nicméně teploty nízké rozhodně nebudou. Na Balkáně lze očekávat většinou jasnou až skoro jasnou oblohu a mnohdy až velmi vysoké teploty. Ty nejvyšší extrémy naštěstí předpokládáme spíše ve vnitrozemí - například v Bosně a Hercegovině oproti chorvatskému pobřeží. Jaké počasí je v Evropě u moře? Zdroj fotografie: 123rf

Ve Španělsku a v Portugalsku bude většinou jasno až polojasno, v průběhu týdne se však může na některých místech zvětšit oblačnost a lze očekávat přeháňky nebo i bouřky. Ty budou nejčastější právě na Baleárských ostrovech a v Katalánsku . Denní teploty mimo horské oblasti většinou mezi 26/31 °C. Teplota moře již nad 20 °C, a to lokálně až 24 °C.

A co Francie a Itálie? I zde ještě zpočátku ve středu jasno až polojasno, nicméně ve středu odpoledne a ve čtvrtek se oblačnost zvětší na oblačno až zataženo. Ve čtvrtek lze očekávat na většině území přeháňky nebo bouřky. I přesto se předpovídají na Korsiku vysoké teploty, a to zejména ve čtvrtek. Denní teploty většinou mezi 25/30 °C, na Korsice kolem 31/35 °C. Teplota moře je mezi 19/23 °C. V Sicílii a v Sardinii mohou teploty dosáhnout až 40 °C a teplota moře se pohybuje již kolem 24 °C.

Na Jadranu a zejména na Balkáně čekáme v nejbližších dnech horké počasí. Obloha tedy obecně většinou jasná nebo skoro jasná. Pouze v Benátském zálivu může být ve čtvrtek oblačno a v pátek se mohou objevit přeháňky nebo bouřky. Na jihu Balkánu a ve vnitrozemí Balkánu očekáváme velmi vysoké teploty. Jmenovitě v Chorvatsku bude nejteplejším dnem pravděpodobně pátek (21. 6.), kdy se denní teploty mohou i u pobřeží dostat až na velmi horkých 38 °C. Ještě horší situace bude pro srovnání ale v Bosně a Hercegovině, kde jsou v tomto dni očekávány teploty kolem 40 °C (zejména Mostar a okolí). Obecně lze říci, že Jaderské moře sice významně ovlivňuje jeho přímořské oblasti (středomořské podnebí, které obecně otepluje), na druhou stranu však mírní teplotní rekordy a extrémy a výši samotných vysokých teplot (v Chorvatsku je relativně "nízké" teplotní maximum udáváno v Ploče, a to 42,8 °C). Na tomto duchu počasí se modely shodují již několik dní. 

V řeckém Jónském a Egejském moři a přímoří se očekává většinou jasná až polojasná obloha. Lokálně mohou teploty v Řecku (zejména na západním pobřeží nebo na tureckém pobřeží) dosáhnout až 39 °C. Teplota moře je udávána v rozmezí 23/26 °C.

Na Kypru a ve východním Středomoří se očekává také většinou jasná až polojasná obloha. Stejně tak na pobřeží Černého moře. V prvním případě se teploty mohou dostat až na 36/40 °C. Teplota moře je většinou mezi 26/29 °C, Egejské moře spíše 23/26 °C. Pobřeží černého moře očekává sice denní teploty nižší - mezi 26/31 °C, jeho teplota samotná (teplota vody) je však mezi 22/24 °C.Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024