Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Před námi jsou i tropické dny

17. 6. 2024 | Poslední aktualizace: 00:19 17. 6. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Na počátku nového týdne k nám bude zesilovat příliv teplého vzduchu, který nad Česko bude proudit od jihozápadu. I přes to, že ve středu přejde přes naše území studená fronta, teplé proudění se obnoví, a tak tropický den pravděpodobně zaznamenáme i v druhé polovině týdne. Před námi jsou i tropické dny Zdroj fotografie: 123rf

V pondělí bude skoro jasno až polojasno, v Čechách již od rána a od dopoledne oblačno s občasnými přeháňkami nebo deštěm. Tato oblačnost a srážky se během dne rozšíří i nad území Moravy a Slezska. Odpoledne můžeme očekávat i bouřky. V noci teploty klesnou na 14/10 °C, při vhodných podmínkách i na 8 °C. Naopak přes den vystoupají již na letních 23/27 °C. Vítr jižních směrů.

Úterý bude převážně polojasné. Pouze při přechodné oblačnosti se mohou objevit přeháňky nebo i bouřky. Noční teploty očekáváme již vyšší - většinou v rozmezí 16/12 °C. Denní teploty 28/32 °C. Vítr jižních směrů,

Ve středu bude oblačno až polojasno s lokálními přeháňkami nebo bouřkami, které se mohou objevit i na více než polovině území ČR. Noční teploty 19/15 °C, ve vzácných případech již nelze vyloučit i tropickou noc. Denní teploty 22/26 °C, na jižní Moravě i 30 °C. Vítr proměnlivý, v bouřkách může výrazně zesílit.

Ve čtvrtek očekáváme obecně nejmenší oblačnost pravděpodobně z celého týdne - většinou skoro jasno. I v tomto dni se může přechodně odpoledne zvětšit oblačnost natolik, že se ukáže přeháňka nebo i bouřka. Noční teploty 15/11 °C, v oblasti Krušných hor nebo v Krušnohoří až 8 °C. Denní teploty 26/30 °C, na severu Moravy a ve Slezsku 23/27 °C. Vítr proměnlivý,

V pátek bude polojasno, během dne ale přibyde oblačnost a obloha se zatáhne na oblačno až zataženo s přeháňkami, deštěm a bouřkami, které mohou být i silné. Noční teploty 18/14 °C. Denní teploty tropické mezi 28/32 °C. Vítr jižní, který se bude měnit na severní nebo severozápadní a v bouřkách může dosáhnout vysokých nárazů.

Jak vypadá příští víkend? To teprve upřesníme. Obecně očekáváme spíše více oblačnosti - tedy oblačná až zatažená obloha s občasným deštěm nebo přeháňkami na většině území. Lokálně i s bouřkami. V neděli by oblačnost měla ubývat a stejně tak srážky. Denní teploty většinou kolem letních 25 °C, nejtepleji pravděpodobně bude zejména v sobotu na jižní Moravě, a to až 28 °C. Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024