Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Sobotní den bude ve znamení letních teplot a bouřek

14. 6. 2024 | Poslední aktualizace: 20:48 14. 6. 2024 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Po čtyřech dnech se v sobotu opět teploty v Česku dostanou nad hranici letního dne. Během odpoledne bude ale Česko přecházet studená fronta, kterou mohou doprovodit i silné bouřky. Sobotní den bude ve znamení letních teplot a bouřek Zdroj fotografie: 123rf

Také pateční den byl další ve šnůře chladných dnů, od zítřka by ale do Česka měla přijít změna. Po přední straně tlakové níže nad Británií k nám bude od jihu přechodně proudit teplý a vlhký vzduch.

Nejvyšší teploty se během soboty na východě Česka vyšplhají na 23 až 27 °C, v Čechách bude ale chladněji a většinou bude pouze kolem 20 °C nebo i méně. Přes den se po slunečném dopoledni na východě přidají časté přeháňky a bouřky, které může doprovázet přívalový déšť nebo i krupobití. 

Největší pravděpodobnost silných bouřek je aktuálně na střední a severní Moravě, bouřky ale udeří na většině území na východ od kraje Vysočina. Většinou do nedělního rána naprší od 10 do 25 mm srážek, v bouřkách ale může výjimečně spadnout i přes 50 mm srážek.

Srážky se přidají také v Čechách ve formě občasného deště, naprší ale maximálně do 5 mm. Především na východě Moravy a Slezska budou silné bouřky pokračovat až do nedělního rána a až poté se v celém Česku počasí uklidní.

Neděle tak bude převážně polojasná až oblačná, pouze výjimečně se v Čechách mohou ukázat lokální přeháňky nebo i slabší bouřky. Nejvyšší teploty se vyšplhají na 19 až 23 °C a čeká nás tak velmi příjemný den lákající např. k výletům do přírody.
Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024