Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Klíšťata jsou v severozápadních Čechách nadále mimořádně aktivní

10. 6. 2024 | Poslední aktualizace: 00:56 10. 6. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Pro regiony Karlovarského, Ústeckého, Libereckého a částečně také Středočeského a Plzeňského kraje je aktivita klíšťat v těchto dnech mimořádná. Na Moravě se situace v tomto ohledu zlepšila. Klíšťata jsou v severozápadních Čechách nadále mimořádně aktivní Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

Podle indexu aktivity klíštěte, který je rozdělen do pětistupňové škály, je oblast severozápadních Čech na nejvyšším stupni (mimořádná aktivita). V případě tohoto mimořádného rizika je doporučováno vůbec nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, přičemž pohyb by měl být uskutečňován pouze po zpevněných cestách. Samozřejmostí je použití repelentu a noční a ranní prohlídka těla s odstraněním případných klíšťat.

Většina zbytku republiky je hodnocen stupněm čtvrtým - tedy vysoká aktivita (vysoké riziko). Při tomto stupni je doporučováno nesedat a nelehat do porostu, vyhýbat se bylinné vegetaci a křovinám, přičemž nejrizikovější jsou okraje vodních toků a listnaté mlází. 

Oblasti Jeseníků, Beskyd a okolních pohoří (např. dokonce i včetně Chřibů) jsou hodnoceny dokonce již pouze středně velkým rizikem. To symbolizuje poměrně výrazné zlepšení - zatímco v případě 8. června byly mimořádně aktivní klíšťata vázána v podstatě na celé území ČR, v případě 10. června přibylo ve východní části ČR poměrně mnoho oblastí s tímto středním stupněm. I zde je ale doporučováno nesedat a nelehat v porostech a nevstupovat do křovin.

Aktivita klíštěte 10. 6. 2024

Obr. 1: Index aktivity klíštěte ke dni 10. 6. 2024 (zdroj: ČHMÚ)Jaké počasí je v Evropě u moře?

Jaké počasí je v Evropě u moře?

Počasí v Evropě je očekáváno různorodé. Na západě jižního přímoří (tedy řekněme v Itálii nebo ve Francii mimo Španělsko) se čekají srážky, nicméně teploty nízké rozhodně nebudou. Na Balkáně lze očekávat většinou jasnou až skoro jasnou oblohu a mnohdy až velmi vysoké teploty. Ty nejvyšší extrémy naštěstí předpokládáme spíše ve vnitrozemí - například v Bosně a Hercegovině oproti chorvatskému pobřeží.

18. 6. 2024
Před námi jsou i tropické dny

Před námi jsou i tropické dny

Na počátku nového týdne k nám bude zesilovat příliv teplého vzduchu, který nad Česko bude proudit od jihozápadu. I přes to, že ve středu přejde přes naše území studená fronta, teplé proudění se obnoví, a tak tropický den pravděpodobně zaznamenáme i v druhé polovině týdne.

17. 6. 2024