Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Sobota s četnými přeháňkami a bouřkami, i silnými

25. 5. 2024 | Poslední aktualizace: 11:19 25. 5. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
V porovnání se včerejším dnem očekáváme v sobotu zejména v odpoledních hodinách četnější tvorbu bouřek, které budou mít předpoklad k tomu být silné. Bouřky mohou s sebou přinášet přívalové srážky a kroupy, i proto byla pro celé území České republiky vydána výstraha. Sobota s četnými přeháňkami a bouřkami, i silnými Zdroj fotografie: 123rf

V nestabilním vzduchu se během soboty budou v podstatě na většině území (tj. nad 50 % území) vytvářet bouřky, které mohou být silné. V reakci na to platí pro celé území ČR výstraha, platná až do dnešní 20. hodiny (nízký stupeň nebezpečí). Obecně nejlepší podmínky pro tvorbu bouřek budou panovat o něco více na jihu území a zejména v horských oblastech, nicméně vlivem lokální dynamické podpory a terénu lze bouřky očekávat v podstatě kdekoliv. Bouřky se budou pohybovat jen velmi pozvolna, a to zvyšuje riziko vysokých srážkových úhrnů v dané lokalitě a bleskové zvýšení hladin malých toků.

Předpověď ESTOFEX

Obr.1: Předpověď ESTOFEXu varuje před nejvyšším nebezpečím doprovodných jevů při bouřkách zejména v Čechách. (Zdroj: estofex.org).

Kromě přívalových srážek je nutné lokálně počítat také s možností krup a s vyššími nárazy větru. V rámci bouří se může s nízkou šancí vyskytnout i nebezpečný jev typu downburst (propad studeného vzduchu) charakteristický právě silným větrem. Pomalý pohyb bouří bude směřovat severozápadním směrem a k večeru začnou postupně ubývat. V každém případě doporučujeme sledovat náš radar s možností krátké předpovědi postupu bouří.
Teploty kolem třicítky vydrží do konce týdne

Teploty kolem třicítky vydrží do konce týdne

Bouřky si nyní dají na několik dní přestávku. V nejbližších dnech čekáme typické červencové vysoké teploty, ale nikoliv extrémní. Studená fronta s bouřkami dorazí nejspíš během víkendu.

16. 7. 2024
Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024