Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Česko zasáhly silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm

20. 5. 2024 | Poslední aktualizace: 17:12 20. 5. 2024 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
O víkendu obyvatelé středních a východních Čech zažily nezvykle silné bouřky, na mnoha místech napršelo za celý víkend i přes 50 mm srážek a bouřky budou hrozit i nadále. Česko zasáhly silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm Zdroj fotografie: 123rf

Střední a západní Evropa byla o víkendu pod vlivem tlakové níže nad Německem, která přinášela do střední Evropy vlhký a nestabilní vzduch, který podpořil častý výskyt přeháněk a bouřek.

Nejvyšší teploty přitom často dosahovaly jen lehce nad 20 °C, nejtepleji bylo v sobotu na jihu Moravy, a to ve Strážnici, kde bylo naměřeno 25,2 °C. Naopak v Čechách i o několik stupňů chladněji než ve zbytku republiky. Neděle byla již z hlediska teplot vyrovnaná.

I tak se ale Českem v neděli prohnaly velmi silné bouřky, nejvýraznější pás bouřek se v neděli prohnal východem Čech, kde se vyskytly i dvě supercely a na čele byl vidět krásný bouřkový útvar známý jako shelf cloud. 

Nejvíce srážek za sobotu napršelo na Valašsku a to 32,3 mm. Neděle byla ale o poznání deštivější, a to především v Čechách, kde v Lanškrouně spadlo až necelých 48 mm srážek. To už jsou opravdu vysoké hodnoty i pro tuto část roku.

Kromě silných srážek ale bouřky doprovázelo i krupobití, na Nymbursku byly pozorovány kroupy až o velikosti pingpongových míčků. I v pondělí zasáhlo nedalekou oblast Litomyšle krupobití spojené se supercelou.

Právě přelom května a června bývá na bouřkové události velmi bohatý, i přesto ale nejsilnější bouřky přicházejí zpravidla až během letních měsíců, kdy je v atmosféře nejvíce dostupné energie pro vznik i extrémně silných bouřek.Teploty kolem třicítky vydrží do konce týdne

Teploty kolem třicítky vydrží do konce týdne

Bouřky si nyní dají na několik dní přestávku. V nejbližších dnech čekáme typické červencové vysoké teploty, ale nikoliv extrémní. Studená fronta s bouřkami dorazí nejspíš během víkendu.

16. 7. 2024
Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024