Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Přichází deštivější období

16. 5. 2024 | Poslední aktualizace: 09:04 16. 5. 2024 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Zatímco na "uplakanou Žofii", která připadla na středu, nespadla v Česku ani kapka deště, nyní jsou před námi poměrně vydatné srážky, které zasáhnou většinu republiky. Nejsilnější v pátek, ale pokračovat budou v dalších dnech přeháňkami. Přichází deštivější období Zdroj fotografie: 123rf

Po několika slunečných dnech se na nás valí déšť. Pro krajinu jen dobře, ne tak pro toho, kdo plánuje pobyt venku. Čtvrteční lokální výskyt deště v jihozápadní polovině republiky je pouze předvojem toho hlavního. Pátek totiž čekáme zcela zatažený a výskyt vydatnějšího trvalejšího deště, který přejde většinu území během ranních dopoledních hodin. Odpoledne se srážky změní na občasné, ale stále jich bude poměrně dost... Denní teploty v pátek nepřekročí 17 °C a při dešti budou ještě citelně nižší. 

Víkend by neměl přinést už trvalé vydatné deště, ale stále čekáme velkou oblačnost a výskyt přeháněk. Díky občasnému výskytu slunce očekáváme návrat teplot na úroveň kolem 20 °C. V předpovědích není lehké s větším předstihem určit přesný čas, kdy zaprší, a kdy se objeví slunce. Počasí bude celkově dost proměnlivé a tedy trochu nevyzpytatelné. Při výskytu slunce se pocitově značně oteplí, při dešti pocítíme chlad.

Proměnlivé počasí s častým výskytem přeháněk a deště se protáhne následně až do poloviny příštího týdne. Každý den by se nějaké srážky měly v Česku objevit, ale nemusí zasáhnout celou republiky, a tak na některých místech mohou být určité dny i bez deště. Vydatnější srážky nyní pozorujeme ve výhledu na středu a čtvrtek příštího týdne. Teploty by od pondělí do středy měly při občasném slunci dosahovat až ke 24 °C, ve druhé půlce týdne by se mělo mírně ochladit. 

Celkově je před námi "rozumné" květnové počasí, tedy teploty na úrovni normálu a občasné srážky, které budou pomáhat krajině. Po extrémním dubnu je to opravdu velká změna. 
Jaké počasí je v Evropě u moře?

Jaké počasí je v Evropě u moře?

Počasí v Evropě je očekáváno různorodé. Na západě jižního přímoří (tedy řekněme v Itálii nebo ve Francii mimo Španělsko) se čekají srážky, nicméně teploty nízké rozhodně nebudou. Na Balkáně lze očekávat většinou jasnou až skoro jasnou oblohu a mnohdy až velmi vysoké teploty. Ty nejvyšší extrémy naštěstí předpokládáme spíše ve vnitrozemí - například v Bosně a Hercegovině oproti chorvatskému pobřeží.

18. 6. 2024
Před námi jsou i tropické dny

Před námi jsou i tropické dny

Na počátku nového týdne k nám bude zesilovat příliv teplého vzduchu, který nad Česko bude proudit od jihozápadu. I přes to, že ve středu přejde přes naše území studená fronta, teplé proudění se obnoví, a tak tropický den pravděpodobně zaznamenáme i v druhé polovině týdne.

17. 6. 2024