Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Přichází deštivější období

16. 5. 2024 | Poslední aktualizace: 09:04 16. 5. 2024 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Zatímco na "uplakanou Žofii", která připadla na středu, nespadla v Česku ani kapka deště, nyní jsou před námi poměrně vydatné srážky, které zasáhnou většinu republiky. Nejsilnější v pátek, ale pokračovat budou v dalších dnech přeháňkami. Přichází deštivější období Zdroj fotografie: 123rf

Po několika slunečných dnech se na nás valí déšť. Pro krajinu jen dobře, ne tak pro toho, kdo plánuje pobyt venku. Čtvrteční lokální výskyt deště v jihozápadní polovině republiky je pouze předvojem toho hlavního. Pátek totiž čekáme zcela zatažený a výskyt vydatnějšího trvalejšího deště, který přejde většinu území během ranních dopoledních hodin. Odpoledne se srážky změní na občasné, ale stále jich bude poměrně dost... Denní teploty v pátek nepřekročí 17 °C a při dešti budou ještě citelně nižší. 

Víkend by neměl přinést už trvalé vydatné deště, ale stále čekáme velkou oblačnost a výskyt přeháněk. Díky občasnému výskytu slunce očekáváme návrat teplot na úroveň kolem 20 °C. V předpovědích není lehké s větším předstihem určit přesný čas, kdy zaprší, a kdy se objeví slunce. Počasí bude celkově dost proměnlivé a tedy trochu nevyzpytatelné. Při výskytu slunce se pocitově značně oteplí, při dešti pocítíme chlad.

Proměnlivé počasí s častým výskytem přeháněk a deště se protáhne následně až do poloviny příštího týdne. Každý den by se nějaké srážky měly v Česku objevit, ale nemusí zasáhnout celou republiky, a tak na některých místech mohou být určité dny i bez deště. Vydatnější srážky nyní pozorujeme ve výhledu na středu a čtvrtek příštího týdne. Teploty by od pondělí do středy měly při občasném slunci dosahovat až ke 24 °C, ve druhé půlce týdne by se mělo mírně ochladit. 

Celkově je před námi "rozumné" květnové počasí, tedy teploty na úrovni normálu a občasné srážky, které budou pomáhat krajině. Po extrémním dubnu je to opravdu velká změna. 
Teploty kolem třicítky vydrží do konce týdne

Teploty kolem třicítky vydrží do konce týdne

Bouřky si nyní dají na několik dní přestávku. V nejbližších dnech čekáme typické červencové vysoké teploty, ale nikoliv extrémní. Studená fronta s bouřkami dorazí nejspíš během víkendu.

16. 7. 2024
Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024