Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Víkend začal velmi chladně a deštivě, od zítřka jej doprovodí nebezpečný ranní mráz

20. 4. 2024 | Poslední aktualizace: 21:55 20. 4. 2024 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Sobota byla na tuto dobu teplotně silně podprůměrná a na řadě míst nejvyšší teplota nepřekročila 6 °C a od vyšších poloh často sněžilo a na Moravě se objevily i bouřky. Chladné počasí ale zdaleka nekončí. Víkend začal velmi chladně a deštivě, od zítřka jej doprovodí nebezpečný ranní mráz Zdroj fotografie: 123rf

Dnešní den byl ve znamení přílivu studeného vzduchu od severu, který doprovázely časté srážky, které byly od vyšších a přechodně i od středních poloh sněhové. Nejvíce srážek spadlo na východě Moravy a to až 30 mm.

Srážky se ale nevyhnuly ani Čechám, kde nejčastěji napršelo mezi 5 až 10 mm srážek. Nejvíce srážek spadlo především na horách, kde od vyšších poloh napadlo mezi 10 až 20 cm sněhu. Zcela určitě to ale nebude poslední sníh, který na horách do konce dubna napadne.

Během večera a noci srážky postupně zeslábnou a obloha se částečně protrhala a v noci na zítřek a teploty často spadnou pod bod mrazu. Nejchladněji bude v Čechách, kde bude mezi 0 a -4 °C, což znamená vysoké riziko poškození zejména kvetoucích ovocných stromů, ale také vinné révy či brambor.

Tepleji bude na Moravě a ve Slezsku, kde se udrží větší oblačnost a od 300 m zde bude často sněžit. Přes den by již mělo být oblačnosti srážek výrazně méně a oproti dnešku se lehce oteplí na 4 až 8 °C. I tak ale budou teploty připomínat spíše začátek března.

Ještě mrazivější noc bude z neděle na pondělí, kdy na celém území bude mrznout a dokonce by se nejnižší teploty mohly přiblížit k rekordním minimům pro tyto dny. Teploty klesnou na -1 až -5 °C, a dají se tak očekávat velké škody na letošní úrodě ovoce a jiných plodin.V sobotu se v Česku objevilo i tornádo

V sobotu se v Česku objevilo i tornádo

Během pátku i soboty se v Česku objevovaly vydatní srážky i silnější přeháňky. Zalitá je celá republika. U jedné z přeháněk poblíž Ústí nad Labem vzniklo v sobotu odpoledne i slabší tornádo.

19. 5. 2024
Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká

Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká

Duben byl již jedenáctým měsícem v řadě, kdy maximální denní teplota překročila dosavadní naměřený rekord. Regionální rozdíly jsme však zaznamenali značné, někde bylo i chladněji, než je normál.

17. 5. 2024