Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Skandinávie i nadále prožívá neobvykle chladné počasí

19. 4. 2024 | Poslední aktualizace: 20:49 19. 4. 2024 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Po začátku dubna, kdy na řadě míst Skandinávie naměřili meteorologové rekordně nízká minima, i druhá půlka měsíce má být podprůměrné studená. Skandinávie i nadále prožívá neobvykle chladné počasí Zdroj fotografie: 123rf.com

Zatímco první polovina dubna byla ve střední Evropě rekordně teplá, ve Skandinávii naopak patřila k nejchladnějším za celou dobu měření. Ve Švédska dokonce teplota klesla až na -34,1 °C, čímž byl překonán rekord nejnižší naměřené teploty.

Na severu Skandinávie v těchto dnech i v nižších polohách často leží přes 50 cm sněhu. I druhá polovina dubna začala chladným počasím, kdy jsou teploty často o 5 až 10 °C nižší než je dlouhodobý průměr a vrátí se k průměru zřejmě až na konci příštího týdne.

Velmi nízké teploty a sněžení trápily sever Evropy také na konci minulého roku a většinu zimy, pouze březen byl většinou průměrný až nadprůměrně teplý. Otázkou je, jak bude letos v této oblasti probíhat léto, dá se ale očekávat, že by po takto dlouhém chladném období mělo být spíše nadprůměrně teplé.

Takto neobvykle dlouhé období podprůměrných teplot je zejména ve Skandinávii docela výjimečné i vzhledem k faktu, že se jedná o jednu z nejrychleji oteplujících se oblastí Evropy. Za to vděčí především efektu Golfského proudu.
V sobotu se v Česku objevilo i tornádo

V sobotu se v Česku objevilo i tornádo

Během pátku i soboty se v Česku objevovaly vydatní srážky i silnější přeháňky. Zalitá je celá republika. U jedné z přeháněk poblíž Ústí nad Labem vzniklo v sobotu odpoledne i slabší tornádo.

19. 5. 2024
Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká

Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká

Duben byl již jedenáctým měsícem v řadě, kdy maximální denní teplota překročila dosavadní naměřený rekord. Regionální rozdíly jsme však zaznamenali značné, někde bylo i chladněji, než je normál.

17. 5. 2024