Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Březen bude teplotně nadprůměrný a srážkově normální

25. 2. 2024 | Poslední aktualizace: 21:25 25. 2. 2024 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Podle nejnovější dlouhodobé předpovědi nás čeká na začátku března pokračující teplý ráz počasí, v druhé půlce měsíce by se měly teploty vrátit do běžných hodnot pro toto období. Březen bude teplotně nadprůměrný a srážkově normální Zdroj fotografie: 123rf

Druhá půlka února se nese ve znamení teplotně velmi nadprůměrného počasí s neobvykle vysokým úhrnem srážek. Dle nejnovějšího výstupu amerického klimatického modelu CFS a evropského centra pro střednědobé předpovědi (ECMWF) by měl být březen sušší než únor, teplé počasí ale stále přetrvá.

První dva až tři týdny nového měsíce by střední Evropu mělo ovlivňovat teplé jižní proudění, které už by ale neměly doprovázet časté srážky a riziko zvýšené hladiny řek se tak výrazně sníží. 

V průměru se budou pohybovat teploty až 5 stupňů nad průměrem. I díky delšímu dnu a silnějšímu slunci se tak teploty přes den často přehoupnou přes 10 °C, někde překročí i 15 stupňovou hranici.

V poslední dekádě měsíce klimatologové očekávají postupný návrat teplot k běžným hodnotám. I v březnu ale dokáže zima stále udeřit a je tak otázkou, jak moc se dá tomuto výhledu věřit. Zatím ale nic nenasvědčuje, že by se mělo zimní počasí do Česka vrátit a jaro tak u nás začíná s opravdu velkým předstihem.

Doznívající měsíc tak bude s jistotou nejen nejteplejším únorovým měsícem, ale také rekordně teplým zimním měsícem za celou historii měření. Dokonce je tak teplý, že se blíží až k hranici měsíčního rekordu pro březen.Neděle byla ve znamení zimního a aprílového počasí

Neděle byla ve znamení zimního a aprílového počasí

Také druhý z víkendových dnů byl velmi studený, na západě Čech napadlo i přes 10 cm sněhu a po večerním vyjasnění nás čeká mrazivá noc.

21. 4. 2024
Víkend začal velmi chladně a deštivě, od zítřka jej doprovodí nebezpečný ranní mráz

Víkend začal velmi chladně a deštivě, od zítřka jej doprovodí nebezpečný ranní mráz

Sobota byla na tuto dobu teplotně silně podprůměrná a na řadě míst nejvyšší teplota nepřekročila 6 °C a od vyšších poloh často sněžilo a na Moravě se objevily i bouřky. Chladné počasí ale zdaleka nekončí.

20. 4. 2024