Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Byla vydána výstraha na vydatné srážky a povodně

23. 2. 2024 | Poslední aktualizace: 07:00 23. 2. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Vzhledem k nasáklé půdě a vydatným srážkám, které přináší nad naše území zvlněná studená fronta, se zvedají i hladiny řek. Situace bude nejhorší opět v oblasti severních hor. Byla vydána výstraha na vydatné srážky a povodně Zdroj fotografie: 123rf

Výstraha před vydatnými srážkami platí zejména na návětří našich severních hor. Situace bude nejhorší v oblasti Krkonoš, Orlických hor a Jeseníků. Konkrétně jde o okresy nebo o části okresů Semily, Trutnov, Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí, Šumperk, Jeseník a Bruntál. V těchto regionech se očekává úhrn srážek 60 mm a více za 48 hodin. Výstraha platí pro celý pátek až do sobotních 12:00 hodin.

Na vydatné srážky budou reagovat hladiny řek, a proto byla vydána výstraha i na povodňové jevy. Ta platí pro širší část republiky. Povodňová pohotovost (2. SPA) byla vyhlášena na Trutnovsku (ORP Trutnov a Vrchlabí). Výstraha platí od pátečních 6:00 hodin do sobotních 6:00 hodin. 

Výstraha před stoupáním hladin na 1. SPA (povodňová bdělost) platí na území okresu Semily, východní části okresu Jablonec nad Nisou, Náchod, Hradec Králové, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, severu Orlickoústecka a na Mladoboleslavsku. V těchto regionech výstraha platí do odvolání. Kromě toho budou na 1. SPA stoupat hladiny i na západě Čech - Klatovsko, Domažlicko a Tachovsko. Zde výstraha platí do půlnoci z pátku na sobotu.

Teplé a vlhké počasí bude s ohledem na výhled pro Českou republiku pokračovat. V pátek a v sobotu bude ve středních polohách na západě Moravy a východě Čech i sněžit. Srážky ubydou s největší pravděpodobností v neděli a v pondělí. Teploty však budou stoupat až ke 13 °C a bude tak docházet k dalšímu odtávání sněhu, a to i na horách.

Pozn.: zkratka SPA znamená "stupeň povodňové aktivity"Příští týden se navrátí letní teploty

Příští týden se navrátí letní teploty

Po poměrně dlouhé studené verzi dubna se situace od víkendu začne výrazně měnit. Zatímco ve čtvrtek očekáváme teplotní maxima kolem 9 °C s krupkovitými přeháňkami a sněžením zpočátku i v nižších polohách, v neděli bude už přes 20 °C. A příští týden se teploty budou dostávat i přes 25 °C.

24. 4. 2024
Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Po týdnu trvajících podprůměrných teplotách čekají Moravu a Slezsko před citelným oteplením ještě vydatné srážky a někde i přívaly sněhu.

23. 4. 2024