Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

V Česku se výrazně zlepšuje stav podzemních vod

22. 2. 2024 | Poslední aktualizace: 15:16 22. 2. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
V průběhu nadprůměrně teplého února, který aktuálně prožíváme, je třeba zmínit jednu pozitivní zprávu - hladiny podzemních vod se zvyšují. Hovoří se o nejlepší situaci od horkého a suchého léta roku 2015. V Česku se výrazně zlepšuje stav podzemních vod Zdroj fotografie: 123rf

Hladiny podzemních vod (v mělkých vrtech) jsou podle tuzemských měření v Česku v tomto týdnu již mimořádně nadnormální. Voda se ukazuje i ve studnách nebo v pramenech, kde v posledních letech žádná nebyla. Až mimořádný stav podzemních vod panuje na většině území ČR, pouze na jihu Moravy a Čech jsou oblasti, kde je stav normální nebo i mírně podnormální - zejména v oblasti vodní nádrže Nové Mlýny. 

V případě vydatnosti pramenů je republika rozdělena nerovnoměrně. Mimořádně vydatné prameny najdeme v severních oblastech Krkonošsko-jesenické subprovincie (Jeseníky a okolní pohoří, Orlické hory, Broumovsko, Krkonoše a podhůří Krkonoš). Podobná situace je také v oblasti Západních Karpat (Bílé Karpaty, Javorníky, Vizovické vrhy, Hostýnsko-Vsetínská hornatina aj.), v Krušných horách a v některých oblastech západu Čech (Tachovsko, Plzeň-jih, Domažlicko, Klatovsko apod.). 

Naopak silně podnormální stav z hlediska vydatnosti pramenů panuje v oblasti Lužických hor, Českého Švýcarska a části Českého Středohoří (Děčínsko, Českolipsko a Ústecko - povodí Ploučnice). Roztroušeně lze najít několik dalších bodových lokalit s podnormálním stavem. Po sérii horkých a suchých let (2015 nebo 2018) je toto rozhodně pozitivní zpráva.Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká

Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká

Duben byl již jedenáctým měsícem v řadě, kdy maximální denní teplota překročila dosavadní naměřený rekord. Regionální rozdíly jsme však zaznamenali značné, někde bylo i chladněji, než je normál.

17. 5. 2024
Přichází deštivější období

Přichází deštivější období

Zatímco na "uplakanou Žofii", která připadla na středu, nespadla v Česku ani kapka deště, nyní jsou před námi poměrně vydatné srážky, které zasáhnou většinu republiky. Nejsilnější v pátek, ale pokračovat budou v dalších dnech přeháňkami.

16. 5. 2024