Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Letošní únor bude pravděpodobně nejteplejší v historii měření

19. 2. 2024 | Poslední aktualizace: 15:16 19. 2. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Dlouhodobě nadprůměrné teploty vzduchu posunují letošní únor v žebříčku až na pravděpodobné první místo v historii měření. V důsledku toho jsou naše hory chudé na sníh a již teď se probouzí vegetace. Letošní únor bude pravděpodobně nejteplejší v historii měření Zdroj fotografie: 123rf

Odchylka teploty vzduchu podle předběžných údajů od dlouhodobého únorové průměru nyní činí extrémních +6,3 °C. Denní průměrná teplota v ČR neklesla pod +2,0 °C, přičemž obyčejně bývá pod bodem mrazu. Letošní únor navíc přinesl několik dní, kdy bylo překročeno 15 °C. Například 16. 2. bylo ve Vyšším Brodě naměřeno
17,4 °C nebo ve vysoko položené Horské Kvildě 16,7 °C

To je také důvodem, že se již příroda probouzí. Například sněženky lze nalézt v podhůří Jeseníků nebo i ve středních polohách Čech. Začínají také kvést lísky. Pokud budou nadprůměrné teploty pokračovat, začnou kvést i další rostliny nebo stromy, například olše.

Nepřerušovaná sněhová pokrývka je v naších horách hlášena od výšky 1 100 - 1 150 m n. m. Pouze v Jizerských horách nebo v Krkonoších je tato hranice snížena na výšku kolem 1 000 m n. m. Nejvyšší výšku sněhu hlásí Krkonoše a Šumava, například na Blatném vrchu bylo zjištěno 150 cm sněhu, na Plechém 120 cm. V Krkonoších Luční bouda hlásí 135 cm a Labská bouda 143 cm. V Jeseníkách je na Ovčárně 90 cm sněhu, na Šeráku pouhých 51 cm. V Beskydech je na Lysé hoře pouze 33 cm a na krušnohorském Fichtelbergu pouhých 12 cm.

Teplé počasí zatím bude stále pokračovat. O jeho vývoji vás samozřejmě budeme informovat.

Některá data vycházejí z údajů ČHMÚ.Příští týden se navrátí letní teploty

Příští týden se navrátí letní teploty

Po poměrně dlouhé studené verzi dubna se situace od víkendu začne výrazně měnit. Zatímco ve čtvrtek očekáváme teplotní maxima kolem 9 °C s krupkovitými přeháňkami a sněžením zpočátku i v nižších polohách, v neděli bude už přes 20 °C. A příští týden se teploty budou dostávat i přes 25 °C.

24. 4. 2024
Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Po týdnu trvajících podprůměrných teplotách čekají Moravu a Slezsko před citelným oteplením ještě vydatné srážky a někde i přívaly sněhu.

23. 4. 2024