Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Česko má za sebou rekordně teplý den

10. 2. 2024 | Poslední aktualizace: 22:54 10. 2. 2024 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Sobota byla ve znamení předjaří. Nejvyšší teplota 15,5 °C byla zaznamenána v Lednici na jižní Moravě. V Čechách se na části území držela nízká oblačnost a teploty tak byly nižší. Česko má za sebou rekordně teplý den Zdroj fotografie: 123rf.com

Během soboty vyvrcholil přiliv teplého vzduchu od jihu a na většině území teploty šplhaly nad 10 °C. Nejtepleji bylo v Lednici v Jihomoravském kraji, kde se rtuť teploměru vyšplhala až na  15,5 °C. Nenaplnily se tak původní predikce modelů, které pro jižní Moravu předpovídaly až 17 °C.

Především na západě a severozápadě Čech se až do odpoledne udržely mlhy a nízká oblačnost, i přesto bylo většinou kolem 10 °C, což je přibližně o 6 stupňů více oproti dlouhodobému průměru pro první polovinu února.

Ještě ráno na mnoha místech panovala skoro jasná až polojasná obloha, postupně ale během dne začala od jihu přibývat oblačnost vyšších pater, která tak předznamenává příchod studené fronty.

Její vliv pocítíme během neděle, kdy se od západu přidá občasný déšť, do nedělního večera spadne většinou od 5 do 10 mm srážek. Mírně se ochladí na 6 až 10 °C, na jihu Moravy může být až 12 °C a nadprůměrně teplé počasí tak bude i nadále pokračovat.Jarní víkend je tu, příští týden se slabě ochladí

Jarní víkend je tu, příští týden se slabě ochladí

Začátek března přináší teploty i nad 15 °C, což je vysoko nad průměrem. I když se na příští týden očekává určité ochlazení, na návrat zimy už to letos nevypadá. Modely jsou zatím nejisté, ale odhadují pokles teplot jen asi o 5 °C.

1. 3. 2024
Nejteplejší únor v dějinách - výjimka, nebo nový trend?

Nejteplejší únor v dějinách - výjimka, nebo nový trend?

Mimořádně nadprůměrné teplo začalo už v závěru ledna. Nadpoloviční většina únorových dní pak přinesla teploty nad 10 °C. To je zcela mimo dosavadní zkušenosti. Ukazuje to novou podobu českých zim, nebo šlo spíše o dílo náhody?

1. 3. 2024