Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Obleva kromě oteplení přinese i riziko povodní

11. 12. 2023 | Poslední aktualizace: 14:01 11. 12. 2023 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Chladné a na sníh bohaté počasí posledních 2 týdnů končí a i na hory v těchto dnech dorazí obleva. Obleva kromě oteplení přinese i riziko povodní Zdroj fotografie: 123rf

Počínaje pondělím dorazilo do Česka výrazné oteplení, kdy v nejteplejších oblastech se budou teploty blížit až k 10 °C. Nejvíce se obleva projeví v Čechách, kde hlavně v jižní a jihozápadní části Čech napadlo na tuto roční dobu mimořádné množství sněhu. 

I ve vyšších polohách Šumavy tak budou teploty stoupat nad bod mrazu a v kombinaci s deštěm a čerstvým větrem bude docházet k rychlému tání sněhu. Na Šumavě dnes leží v nejvyšších oblastech i více než 80 cm sněhu, i v nižších polohách ale výška sněhu o víkendu nabývala i více než čtvrt metru.

Od úterního rána tak bude až do odvolání platit výstraha ČHMÚ před povodňovou bdělostí pro většinu Plzeňského kraje . Nemělo by ovšem hrozit vylévaní řeky z břehů, bude ale hrozit zhoršená stabilita stromů především v podmáčené půdě. Lidé by se také měli vyvarovat koupání či jakémukoliv pohybu v korytě řeky. V druhé půlce týdne by mělo dojít k ochlazení a tání sněhové pokrývky by tak mělo zvolna zpomalovat.Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Po týdnu trvajících podprůměrných teplotách čekají Moravu a Slezsko před citelným oteplením ještě vydatné srážky a někde i přívaly sněhu.

23. 4. 2024
První polovina nového týdne bude ve znamení zimního počasí

První polovina nového týdne bude ve znamení zimního počasí

Po nejchladnějším víkendu od února i začátek nového týdne pokračuje v chladném rázu a ve znamení srážek, o víkendu by už ale mělo dorazit citelné oteplení.

22. 4. 2024