Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Obleva kromě oteplení přinese i riziko povodní

11. 12. 2023 | Poslední aktualizace: 14:01 11. 12. 2023 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Chladné a na sníh bohaté počasí posledních 2 týdnů končí a i na hory v těchto dnech dorazí obleva. Obleva kromě oteplení přinese i riziko povodní Zdroj fotografie: 123rf

Počínaje pondělím dorazilo do Česka výrazné oteplení, kdy v nejteplejších oblastech se budou teploty blížit až k 10 °C. Nejvíce se obleva projeví v Čechách, kde hlavně v jižní a jihozápadní části Čech napadlo na tuto roční dobu mimořádné množství sněhu. 

I ve vyšších polohách Šumavy tak budou teploty stoupat nad bod mrazu a v kombinaci s deštěm a čerstvým větrem bude docházet k rychlému tání sněhu. Na Šumavě dnes leží v nejvyšších oblastech i více než 80 cm sněhu, i v nižších polohách ale výška sněhu o víkendu nabývala i více než čtvrt metru.

Od úterního rána tak bude až do odvolání platit výstraha ČHMÚ před povodňovou bdělostí pro většinu Plzeňského kraje . Nemělo by ovšem hrozit vylévaní řeky z břehů, bude ale hrozit zhoršená stabilita stromů především v podmáčené půdě. Lidé by se také měli vyvarovat koupání či jakémukoliv pohybu v korytě řeky. V druhé půlce týdne by mělo dojít k ochlazení a tání sněhové pokrývky by tak mělo zvolna zpomalovat.Oblohu zahalí saharský prach

Oblohu zahalí saharský prach

Po přední straně tlakové níže nad středomořím proudí do Evropy od jihovýchodu teplý vzduch. Kromě jarního počasí s sebou přinese také velké množství prachu původem ze severní Afriky.

27. 2. 2024
Začátek týdne ve znamení rozdílů

Začátek týdne ve znamení rozdílů

Meteorologická zima pomalu končí. Zima se ale stále, alespoň v Čechách, úplně nevzdává. Ještě v úterý může po ránu v Čechách mrznout a objeví se často mlhy, i mrznoucí. Nad východem Česka už ale převzalo nadvládu jaro a teploty se vyšplhají až k 18 °C.

26. 2. 2024