Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

V pátek na horách jasno, o víkendu přijde obleva a příští týden až +10 °C

7. 12. 2023 | Poslední aktualizace: 12:36 7. 12. 2023 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Zimní počasí naše území na nějaký čas opustí. Ještě v pátek bude v nížinách chladno kvůli inverznímu počasí, na horách se však ukáže slunce. Během víkendu pak kolem tlakové níže nad západní Evropou k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu. V Česku tak bude rozdílné počasí mezi východem a západem. V pátek na horách jasno, o víkendu přijde obleva a příští týden až +10 °C Zdroj fotografie: 123rf

Pátek bude v nižších polohách většinou zatažený s nízkou inverzní oblačností. Objevovat se mohou také mrznoucí mlhy nebo může i slabě mrholit/sněžit. Velmi lokálně se může oblačnost rozpustit, nicméně na horách je ta šance nejvyšší. Hory se tak budou moci pyšnit až skorojasnou oblohou. Během odpoledne od západu bude do Čech přicházet další frontální oblačnost. Ranní teploty se mohou lišit, většinou kolem -2/-6 °C, na jihozápadě Čech však mohou klesnout i k -10 °C. Nejvyšší denní teploty zatím nebudou vysoko, zatím kolem -3/1 °C, na horách méně. 

Sobota bude oblačná až zatažená už v podstatě pro všechny oblasti. Lokálně se mohou tvořit mlhy, které budou i mrznoucí. Od západu bude do Čech přicházet sněžení, které se však během dne bude měnit v déšť. Ten však bude zejména zpočátku většinou mrznoucí a bude tvořit ledovku! Vzhledem k oteplování je třeba dbát na riziko pádu rampouchů a ledu ze střech domů. Noční a ranní teploty budou stále ještě nízko v rozmezí -1/-5 °C, při vhodných podmínkách i -7 °C. Přes den maximální teploty na Moravě, ve Slezsku a východě Čech většinou budou v intervalu -2/2 °C, na západě Čech však mohou vystoupat již na +5 °C.

V neděli bude obleva postupovat. Obloha bude oblačná až zatažená, lokálně hrozí opět tvorba mrznoucích mlh. Od západu bude nadále přecházet sněžení v déšť, který zpočátku bude opět mrznoucí a tvořit ledovku! Na Moravě a ve Slezsku na severu a severovýchodě území bude pravděpodobnější sněžení. Noční a ranní teploty 1/-3 °C. Přes den vystoupají v Čechách na 3/7 °C, na Moravě a ve Slezsku zejména na severu kolem
+1 °C.

I pondělí bude oblačné až zatažené. Přes den očekáváme občasný déšť, na severu Moravy a ve Slezsku stále ještě spíše sněžení. I zde ale bude přecházet v mrznoucí déšť a tvorbě ledovky! Nejnižší noční a ranní teploty budou na západě vysoké v rozmezí 4/0 °C, na krajním severovýchodě Čech, severu Moravy a ve Slezsku mohou klesnout až na -3 °C. Přes den maximální teploty na západě budou 6/10 °C, na severovýchodní části Česka většinou mezi 1 až 5 °C.

A jak to bude dále? Obloha v příštím týdnu stále oblačná až zatažená. Většinou se bude objevovat déšť, chladnější severovýchod se stále může potýkat s mrznoucími srážkami a ledovkou. Úterý se středou se jeví jako nejteplejší dny, kdy v Čechách mohou teploty ještě atakovat +10 °C. Zatím to vypadá na další postupné ochlazování od čtvrtka. Do středních poloh se tak může vrátit sněžení a denní teploty se v maximech budou pohybovat většinou kolem +4 °C.Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Po týdnu trvajících podprůměrných teplotách čekají Moravu a Slezsko před citelným oteplením ještě vydatné srážky a někde i přívaly sněhu.

23. 4. 2024
První polovina nového týdne bude ve znamení zimního počasí

První polovina nového týdne bude ve znamení zimního počasí

Po nejchladnějším víkendu od února i začátek nového týdne pokračuje v chladném rázu a ve znamení srážek, o víkendu by už ale mělo dorazit citelné oteplení.

22. 4. 2024