Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Ostrý start zimy zaskočil velkou část Evropy

3. 12. 2023 | Poslední aktualizace: 13:03 3. 12. 2023 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
V Srbsku ale denní teploty dosahovaly letních hodnot. Ostrý start zimy zaskočil velkou část Evropy Zdroj fotografie: 123rf

Přelom listopadu a prosince přinesl nezvykle brzký vpád zimního počasí, tedy toho opravdu zimního mrazivého do velké části Evropy. Ve Skandinávii už v tuto část roku tuhé mrazy nikoho nezaskočí, ale střední Evropa zaskočena trochu je. Česko patřilo mezi oblasti, kde napadlo nejvíce sněhu. Dalším takovým regionem je Bavorsko. V Mnichově je nejvíce sněhu za posledních 15 let, když zde napadlo přes 40 cm pokrývky. 

Vydatné sněžení v posledních dnech zaznamenaly také Alpy a Tatry. V sobotu se sněžení přesunulo na východ od nás, na Slovensko, jihovýchodní Polsko, sever Ukrajiny a Bělorusko. Kromě sněžení přišel nezvykle brzy do střední Evropy i celodenní mráz. Výrazně pod průměrem se teploty ocitly kromě nás zejména v Německu a také překvapivě ve východní části Francie, kde v neděli teploty i v nižších polohách jen sotva překračují nulu. 

Zajímavostí je, že ale před přílivem studeného vzduch ještě pronikl velmi teplý vzduch z Afriky přes Itálii až na Balkán. V pátek měli ve střední Itálii letní teploty přes 25 °C, v sobotu pak na Balkáně bylo přes 20 °C, v Bělehradě až ke 23 °C. Což je pro tuto oblast velký extrém. V neděli už zde denní teploty spadly na pouhé +3 °C, během jediného dne se tedy maxima snížila o až neuvěřitelných 20 °C. Studený vzduch postupně během víkendu zachvátil skoro celou Evropu. Uvidíme, zda zima svůj silný start udrží...

Začátek týdne ve znamení rozdílů

Začátek týdne ve znamení rozdílů

Meteorologická zima pomalu končí. Zima se ale stále, alespoň v Čechách, úplně nevzdává. Ještě v úterý může po ránu v Čechách mrznout a objeví se často mlhy, i mrznoucí. Nad východem Česka už ale převzalo nadvládu jaro a teploty se vyšplhají až k 18 °C.

26. 2. 2024
Březen bude teplotně nadprůměrný a srážkově normální

Březen bude teplotně nadprůměrný a srážkově normální

Podle nejnovější dlouhodobé předpovědi nás čeká na začátku března pokračující teplý ráz počasí, v druhé půlce měsíce by se měly teploty vrátit do běžných hodnot pro toto období.

25. 2. 2024