Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Ostrý start zimy zaskočil velkou část Evropy

3. 12. 2023 | Poslední aktualizace: 13:03 3. 12. 2023 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
V Srbsku ale denní teploty dosahovaly letních hodnot. Ostrý start zimy zaskočil velkou část Evropy Zdroj fotografie: 123rf

Přelom listopadu a prosince přinesl nezvykle brzký vpád zimního počasí, tedy toho opravdu zimního mrazivého do velké části Evropy. Ve Skandinávii už v tuto část roku tuhé mrazy nikoho nezaskočí, ale střední Evropa zaskočena trochu je. Česko patřilo mezi oblasti, kde napadlo nejvíce sněhu. Dalším takovým regionem je Bavorsko. V Mnichově je nejvíce sněhu za posledních 15 let, když zde napadlo přes 40 cm pokrývky. 

Vydatné sněžení v posledních dnech zaznamenaly také Alpy a Tatry. V sobotu se sněžení přesunulo na východ od nás, na Slovensko, jihovýchodní Polsko, sever Ukrajiny a Bělorusko. Kromě sněžení přišel nezvykle brzy do střední Evropy i celodenní mráz. Výrazně pod průměrem se teploty ocitly kromě nás zejména v Německu a také překvapivě ve východní části Francie, kde v neděli teploty i v nižších polohách jen sotva překračují nulu. 

Zajímavostí je, že ale před přílivem studeného vzduch ještě pronikl velmi teplý vzduch z Afriky přes Itálii až na Balkán. V pátek měli ve střední Itálii letní teploty přes 25 °C, v sobotu pak na Balkáně bylo přes 20 °C, v Bělehradě až ke 23 °C. Což je pro tuto oblast velký extrém. V neděli už zde denní teploty spadly na pouhé +3 °C, během jediného dne se tedy maxima snížila o až neuvěřitelných 20 °C. Studený vzduch postupně během víkendu zachvátil skoro celou Evropu. Uvidíme, zda zima svůj silný start udrží...

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Po týdnu trvajících podprůměrných teplotách čekají Moravu a Slezsko před citelným oteplením ještě vydatné srážky a někde i přívaly sněhu.

23. 4. 2024
První polovina nového týdne bude ve znamení zimního počasí

První polovina nového týdne bude ve znamení zimního počasí

Po nejchladnějším víkendu od února i začátek nového týdne pokračuje v chladném rázu a ve znamení srážek, o víkendu by už ale mělo dorazit citelné oteplení.

22. 4. 2024