Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Kolik sněhu aktuálně leží na českých horách?

26. 11. 2023 | Poslední aktualizace: 12:15 26. 11. 2023 | David Tichopád, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
V posledních dnech se v Česku vyskytlo sněžení, které zejména na hory přineslo desítky cm sněhu. Kolik sněhu aktuálně leží na českých horách? Zdroj fotografie: 123rf

V noci ze čtvrtku na pátek naše území přešla výrazná studená fronta spojená s tlakovou níží nad severovýchodní Evropou. Do České republiky přinesla tato fronta ochlazení a zejména na hory také sněžení. Sněžení se pak vyskytovalo zejména na horách v průběhu pátku a víkendu. 

Nejvíce sněhu napadlo zejména v Krkonoších, kde například stanice Luční bouda registruje přes půl metru sněhu. Okolo půl metru sněhu se nachází také na hřebenech Krušných hor. Na ostatních českých horách leží mezi 30 až 40 cm sněhu. V oblasti Českomoravské vrchoviny se aktuálně nachází okolo 10 cm sněhu. 

Sněhová pokrývka se nachází také v nižších polohách. Zde většinou registrujeme mezi 2-5 cm sněhu, ale například na jižní Moravě nebo v Polabí se souvislá sněhová pokrývka nevyskytuje. V dalších dnech lze očekávat zejména na horách další sněžení. Zejména v noci na úterý a v úterý může připadnout další až 15 cm sněhu. V nižších polohách se může jednat o srážky smíšené nebo dešťové.     

 Oblohu zahalí saharský prach

Oblohu zahalí saharský prach

Po přední straně tlakové níže nad středomořím proudí do Evropy od jihovýchodu teplý vzduch. Kromě jarního počasí s sebou přinese také velké množství prachu původem ze severní Afriky.

27. 2. 2024
Začátek týdne ve znamení rozdílů

Začátek týdne ve znamení rozdílů

Meteorologická zima pomalu končí. Zima se ale stále, alespoň v Čechách, úplně nevzdává. Ještě v úterý může po ránu v Čechách mrznout a objeví se často mlhy, i mrznoucí. Nad východem Česka už ale převzalo nadvládu jaro a teploty se vyšplhají až k 18 °C.

26. 2. 2024