Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Sníh už brzy zavítá i do nížin!

20. 11. 2023 | Poslední aktualizace: 12:49 20. 11. 2023 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Ochladí se ve středu, a pak znovu na víkend Sníh už brzy zavítá i do nížin! Zdroj fotografie: 123rf

Podzim dospěl do své závěrečné fáze a už brzy bude předávat svou vládu zimě - a na počasí se to také projeví. Momentálně sice zažíváme teplejší start nového týdne, když denní teploty v nížinách dosahují v pondělí až ke 12 °C, ale před námi už jsou další vpády studeného vzduchu. 

Ten první se projeví už velmi brzy - ještě úterní teploty vystoupí na 5/9 °C, ale navečer už pocítíme ochlazování a v noci na středu k nám pronikne výrazně chladnější vzduch. Srážek čekáme málo, ale během noci ty ojedinělé přejdou ve sněhové i v nejnižších polohách. Spíše se však neobjeví nic. Denní teploty se ovšem ve středu dostanou už jen na 0/3 °C a v severozápadní části Česka očekáváme i celodenní mrazy (Liberecko, Broumovsko, Moravskoslezský kraj).

Ve čtvrtek a pátek se opět oteplí, maxima se dostanou na zhruba 4/8 °C po oba dva dny, s tím že ve čtvrtek by to mělo být beze srážek, zato v pátek už očekáváme déšť na přecházející studené frontě. Za frontou k nám pronikne znovu studený vzduch, a jeho pobyt v Česku už bude mít delšího trvání. O víkendu předpokládáme, že se denní teploty budou pohybovat jen těsně nad nulou, současně by se měly objevovat občasné srážky, které už budou sněhové i v těch nejnižších polohách! Sněhová pokrývka se bude vytvářet ve výškách asi nad 400 metrů, ale dočasně už se může objevit i v nížinách!

Podle modelů přijde tedy o víkendu ochlazení, které už přinese sněžení i do nížin a vypadá to navíc, že se tu studený vzduch následně zdrží až do konce listopadu. Množství srážek je zatím nejisté a tedy zatím nelze říci, na jakou sněhovou nadílku se kde můžeme těšit. Počasí ale začne dostávat výrazně zimní charakter...

V týdnu bude počasí jak na houpačce

V týdnu bude počasí jak na houpačce

Nový týden přinese mnoho výkyvů počasí, zdá se. Po zimní epizodě se postupně tento týden začne oteplovat, a to i na Moravě. Oteplení však bude přerušeno studenou frontou ve čtvrtek a v pátek, kdy se znovu objeví sníh i v nížinách. To všechno pro to, aby se mohlo na víkend zase oteplit. O srážky a zataženou oblohu nebude nouze.

10. 12. 2023
Co to vlastně je inverze?

Co to vlastně je inverze?

Máme za sebou pátek, který se zejména v ranních hodinách vyznačoval inverzním charakterem počasí. Co to ale vlastně je ta inverze? A jak ji lze poznat a dělit?

9. 12. 2023