Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Na horách napadl sníh, ale brzy bude odtávat

18. 11. 2023 | Poslední aktualizace: 15:22 18. 11. 2023 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Nejvíce leží na Lysé hoře v Beskydech Na horách napadl sníh, ale brzy bude odtávat Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

S ochlazením minulých dní přišel na hory i nějaký sníh, ale týkalo se to opravdu jen těch nejvyšších poloh nad 1000 metrů, místy nad 800 metrů. Hlavní srážkové pásmo přešlo během pátku, nejvíce sněhu přineslo na hřebeny Šumavy. Zde v pátek ráno naměřili v nejvyšších partiích až 15 cm sněhu, který se udržel i v sobotu, jen trochu slehl. Stále tu leželo přes 10 cm. 

Krkonoše, Jeseníky a hlavně Beskydy se sněžení dočkaly spíše až v noci z pátku na sobotu a během soboty. V Krkonoších šlo o jednotky centimetrů, ale protože tam už nějaký sníh ležel, tak na hřebenu měli v sobotu až 20 cm. V Jeseníkách spadlo trochu více, ale nebylo tam předtím nic. Takže nejvyšší naměřená výška v sobotu ráno činila 9 cm. 

A nakonec Beskydy - Lysá hora zaznamenala vůbec nejvíc nového sněhu. Ve čtvrtek zde nebyl sníh žádný, v pátek ráno 4 cm, v sobotu ráno 15 cm a během soboty dále trvale a vydatně sněžilo. Mohlo napadnout dalších nejméně 10 cm sněhu, a tak se v sobotu odpoledne celková výška sněhu na Lysé hoře pohybovala odhadem kolem 25 cm, možná i o něco výše (ale přesné měření bude prováděno až v neděli ráno). To je nadmořská výška přes 1300 metrů, v nižších polohách bylo o dost méně. 

Sníh však nečekají dobré vyhlídky - v průběhu neděle se bude od západu prudce oteplovat. Nejvíce se oteplení projeví na západě, na Šumavě sníh celý během neděle a pondělí roztaje. Na východě, tedy na vrcholcích Beskyd, je určitá šance, že část sněhu oteplení přečká a dožije se dalšího ochlazení, které čekáme ve středu. To by mohl nějaký sníh zase připadnout. Je šance, že na Lysé hoře už současný sníh přežije až do zimy...V týdnu bude počasí jak na houpačce

V týdnu bude počasí jak na houpačce

Nový týden přinese mnoho výkyvů počasí, zdá se. Po zimní epizodě se postupně tento týden začne oteplovat, a to i na Moravě. Oteplení však bude přerušeno studenou frontou ve čtvrtek a v pátek, kdy se znovu objeví sníh i v nížinách. To všechno pro to, aby se mohlo na víkend zase oteplit. O srážky a zataženou oblohu nebude nouze.

10. 12. 2023
Co to vlastně je inverze?

Co to vlastně je inverze?

Máme za sebou pátek, který se zejména v ranních hodinách vyznačoval inverzním charakterem počasí. Co to ale vlastně je ta inverze? A jak ji lze poznat a dělit?

9. 12. 2023